Trwa ładowanie...
d2cl61a
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Prawo i finanse

Wnioski o 500 zł na dziecko. ZUS miał kłopoty z systemem informatycznym

Przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS złożono pierwsze wnioski o wypłatę świadczeń wychowawczych na dzieci z programu 500 plus - dowiedziała się PAP w Zakładzie. System jednak w ciągu dnia zawieszał się w związku z dużą liczbą wejść.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wnioski o 500 zł na dziecko. ZUS miał kłopoty z systemem informatycznym
(Eastnews, Fot: REPORTER)
d2cl61a

Aktualizacja: 21:01

W piątek od północy - w pierwszym dniu funkcjonowania programu za pośrednictwem PUE do godz. 6.00 złożono pierwsze 200 wniosków - powiedział PAP członek zarządu zakładu ds. operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień.

Przed godz. 10.00 wnioski złożyło 11,5 tys. osób, spośród 14 tys. osób, które w tym czasie skorzystały z systemu ZUS. W piątek pierwsze, ponad 530 wniosków złożonych w PUE zostało przesłanych do gmin.

d2cl61a

Ok. 10.00 w związku z nasiloną liczba wejść system zawiesił się, został przywrócony, ale ponownie zbyt duża liczba wejść doprowadziła do jego zablokowania. ZUS przepraszał za niedogodności. Wieczorem PAP dowiedziała się w ZUS, że system ponownie działa.

Żeby złożyć wniosek tą droga, trzeba mieć stworzony własny profil na PUE ZUS. Można to zrobić osobiście w każdej placówce ZUS, a wkrótce również przez bankowość elektroniczną - ZUS podpisał już umowy w tej sprawie z PKO BP i BOŚ SA, przygotowywane są z kolejnymi bankami.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł przysługuje na pierwsze dziecko, gdy dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł, lub 1200 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne; na drugie i kolejne dziecko w rodzinie - niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłacane będą do ukończenia przez dzieci 18. roku życia. Wnioski o świadczenie można składać - oprócz ZUS - m.in. przez bankowość elektroniczną, a także w formie papierowej - w samorządach i na poczcie.

d2cl61a

Podziel się opinią

Share
d2cl61a
d2cl61a