Trwa ładowanie...
dimawzv
16-05-2016 17:05

Woj. śląskie z nową z strategią rozwoju społeczeństwa informacyjnego

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców, zwiększenie dostępności danych publicznych oraz rozwój elektronicznych usług publicznych - to trzy główne cele nowej "Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Woj. Śląskiego 2020+".

dimawzv
dimawzv

Strategię przyjęli w poniedziałek radni sejmiku woj. śląskiego. Jej uzasadnienie akcentuje skalę zmian, jakie nastąpiły w ciągu sześciu lat od opracowania i przyjęcia poprzedniego dokumentu w tym zakresie, który obowiązywał do 2015 r. Chodzi o zmiany m.in. w sferach kompetencji cyfrowych społeczeństwa, dostępnych technologii i otoczenia ekonomicznego.

W tym czasie przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło bowiem według GUS prawie o 30 proc. (z 2943,88 zł w 2008 r. do 3854,88 zł w II kw. 2015 r.), a odsetek gospodarstw domowych z dostępem do sieci - z 47,6 proc. w 2008 r. do 74,7 proc. w 2013 r. Dostęp do internetu ma ponad 95 proc. gospodarstw, w których są dzieci.

Jeszcze większe zmiany zaszły na poziomie technologicznym. Obecnie 44 proc. Polaków korzysta ze smartfonów, a trzech na pięciu ich użytkowników korzysta przy ich pomocy z internetu (pierwsze telefony z systemem Android pojawiły się ok. 2009 r.). Obecnie ok. 98 proc. Polaków jest też w zasięgu sieci 3G (ok. 20 Mb/s do użytkownika końcowego), a ponad 60 proc. w zasięgu LTE (do 100 Mb/s). W kraju i regionie powstają nowe sieci światłowodowe.

Analiza obecnego stanu społeczeństwa informacyjnego w woj. śląskim, a także prognoza trendów rozwojowych, stały się podstawą wyboru celów nowej strategii. Do każdego z celów przypisano trzy kierunki działań. Przy każdym z nich określono wskaźniki monitoringu i podmioty mogące realizować poszczególne działania.

dimawzv

W części dotyczącej rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych strategia akcentuje m.in. potrzebę dostosowywanie posiadanych kompetencji cyfrowych do zachodzących zmian społecznych i technologicznych (to np. przeciwdziałanie wtórnemu wykluczeniu cyfrowemu, gdy wcześniejsze proste kompetencje cyfrowe nie wystarczają wobec rozwoju technologii i usług).

Dokument wskazuje też na potrzebę rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych (obejmują kwestie obsługi konkretnych programów na odpowiednim poziomie, ale też świadomości zastosowań i ograniczeń konkretnych technologii, a także relacji pomiędzy problemem, a dostępnymi funkcjonalnościami) oraz podnoszenia kompetencji w bezpiecznym posługiwaniu się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

By realizować cel zwiększenia dostępności danych publicznych, strategia postuluje możliwe szerokie udostępnianie w formie elektronicznej danych sektora publicznego (w sposób ułatwiający ich automatyczne przetwarzanie), rozwój usług i aplikacji korzystających z udostępnianych danych, a także rozwój - w strukturach administracji - systemów pozyskiwania i przetwarzania danych na potrzeby tzw. zarządzania opartego na faktach.

W strategii akcentuje się też, że udostępnianie w sieci usług publicznych nie jest celem samym w sobie, a ma sens wtedy, gdy obniża koszty obywatela (finansowe, ale też czas, stres) i administracji. Warunkiem ogranicza kosztów administracji są tu nie tylko automatyzacja czynności (np. brak konieczności przepisywania danych z formularzy, automatyczna weryfikacja danych), ale przede wszystkim liczba korzystających osób. Czynnikami sprzyjającymi są tu łatwość obsługi, kompletność i duża grupa osób korzystających z jej analogowej wersji.

dimawzv

Koordynujące pracę nad strategią samorządowe Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego w uzasadnieniu do wprowadzającej dokument uchwały zaznaczyło, że jest on zgodny z szeregiem innych dokumentów strategicznych na szczeblu krajowym i wojewódzkim, a także z obowiązującymi programami operacyjnymi.

"Realizacja celów strategii będzie wymagała przede wszystkim zgodnej współpracy jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, organizacji społecznych i przedsiębiorców. Rolą samorządu wojewódzkiego jest stworzenie ram dla takiej współpracy i jej animowanie" - wskazali przedstawiciele Centrum.

dimawzv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dimawzv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj