Wojskowe Zakłady Mechaniczne zmieniają nazwę - na Rosomak
Rosomak SA - taką nazwę będą już wkrótce nosiły Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich. Przyjmą nazwę swego sztandarowego produktu - kołowego transportera opancerzonego, którego wyprodukowały już prawie 600 sztuk.
17.03.2014 14:45
O zmianie nazwy poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prezes zakładu Adam Janik. Zaprezentował też nowe logo firmy. Przedstawia ono rosomaka - nie sam transporter, lecz drapieżnika, od którego wóz nazwano.
Janik powiedział, że zmieniając nazwę spółka chce wykorzystać sukces, jaki osiągnął ceniony przez żołnierzy Rosomak. Nazwa jest prosta i jednoznacznie kojarzy się z siemianowicką fabryką - wskazał.
"Uważamy, że w ten sposób trafimy lepiej do naszych potencjalnych klientów, zwłaszcza zagranicznych. Nie dystansując się od tradycji, chcemy skorzystać ze współczesnych form oddziaływania na rynki, poprzez skuteczną promocję" - powiedział prezes.
Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich powstały w 1952 roku i specjalizują się w remontach, modernizacji i produkcji wyrobów specjalnych dla wojska. Od maja 2005 funkcjonują jako Wojskowe Zakłady Mechaniczne SA. Obecnie zatrudniają około 460 osób.
Od kwietnia 2005 r. w zakładach produkowane są transportery Rosomak, wchodzące w skład wyposażenia polskich sił zbrojnych. Wolumen produkcji zakładów to osiem pojazdów miesięcznie. Przygotowanie jednego egzemplarza trwa 30 dni. W Siemianowicach wyprodukowano już prawie 600 sztuk Rosomaków w różnych wersjach, w najbliższych latach powstanie 300 kolejnych. Wszystkie pojazdy, jakie zjechały z linii produkcyjnej WZM, służą w polskiej armii. W ostatnich latach, kierując się uwagami polskich żołnierzy w Afganistanie, siemianowicki zakład wprowadził w transporterze kilkaset zmian konstrukcyjnych.