Trwa ładowanie...
d4eocsn

Wojtyna: powrót do celu inflacyjnego będzie trwał dłużej niż poprzednio

Tym razem powrót do celu inflacyjnego będzie
trwał dłużej niż w poprzednich przypadkach - ocenił członek Rady
Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Wojtyna.

d4eocsn
d4eocsn

_ W porównaniu z dotychczasowymi szokami, które wynikały głównie z krajowych czynników, to podejrzewam, że będzie to okres dłuższy o parę kwartałów. Ten dłuższy powrót nie znaczy, że akceptujemy wyższą inflację, ale z punktu widzenia sytuacji w gospodarce jest to lepsze rozwiązanie _ - powiedział Wojtyna.

Cel inflacyjny to 2,5 proc. (plus/minus jeden punkt procentowy). Według Eurostat inflacja HICP w Polsce wyniosła w kwietniu 2008 roku w ujęciu rocznym 4,3 proc. wobec 4,4 proc. w marcu. Liczony przez GUS wskaźnik CPI w kwietniu wyniósł 4,0 proc. rdr. wobec 4,1 w marcu.

Jak przypomniał Wojtyna, skok inflacji w 2004 roku, związany z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, wynikał głównie z wewnętrznych czynników o charakterze psychologicznym. Obecnie inflacja wzrosła z powodów zewnętrznych, takich jak wzrost cen żywności i energii na całym świecie.

_ Dynamika wzrostu cen żywności ulega już spowolnieniu na świece i u nas. Teraz większym problemem jest kwestia cen energii - raczej tego obawiają się banki centralne _ - zaznaczył członek RPP.

Według niego taka sytuacja oznacza, że optymalny okres powrotu do pasma, a następnie celu inflacyjnego będzie bardziej długotrwały.

_ Podnosząc stopy moglibyśmy inflację sprowadzić szybciej do celu, ale kosztem silniejszego spowolnienia tempa wzrostu _ - dodał Wojtyna. (PAP)

d4eocsn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eocsn