Trwa ładowanie...
d24ufsu

Wolumen eksportu polskiej wódki spadł o 9% r/r w I poł. 2015 r.

Warszawa, 19.10.2015 (ISBnews) - Eksport wódki z Polski spadł o 9% r/r w ujęciu ilościowym i o 1% w ujęciu wartościowym w ciągu I półrocza 2015 r., wynika z danych Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS).

Share
d24ufsu

"Branża wciąż dochodzi do siebie po zeszłorocznej podwyżce akcyzy o 15% wyłącznie na mocne alkohole. Wydatki inwestycyjne spadły o 40%, do tego rentowność przemysłu spirytusowego jest najniższa w sektorze alkoholowym. To utrudnia rozwój eksportu" - skomentował prezes ZP PPS Leszek Wiwała, cytowany w komunikacie.

"Dodatkowo na bilans handlowy niekorzystnie wpływa sytuacja na Węgrzech, gdzie z początkiem roku wprowadzono podatek zdrowotny dyskryminujący importowane alkohole. Eksport polskich napojów spirytusowych na Węgry zmniejszył się o połowę" - dodał.

Węgry były do ubiegłego roku trzecim pod względem wielkości rynkiem eksportowym polskiej wódki. Jednak w styczniu br. rząd węgierski wprowadził podatek zdrowotny od alkoholi, z wyłączeniem lokalnych okowit i likierów ziołowych, co przełożyło się na podwyżki cen zagranicznych produktów. W konsekwencji w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku eksport polskich napojów spirytusowych na Węgry spadł o 56%, podał ZP PPS.

d24ufsu

Polska jest największym w Europie i czwartym na świecie producentem wódki. Główne rynki eksportowe to Stany Zjednoczone i Francja. Ważne kierunki eksportu to również Węgry, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.

"Widzimy potencjał eksportowy na wielu rynkach pozaeuropejskich. Dziś wysyłamy za granicę 20% krajowej produkcji napojów spirytusowych. To o wiele mniej, niż moglibyśmy. A eksport polskich wódek to promocja polskich marek, tradycji i kultury" - podsumował przewodniczący rady głównej ZP PPS i prezes Stowarzyszenia Polska Wódka Andrzej Szumowski.

(ISBnews)

d24ufsu

Podziel się opinią

Share
d24ufsu
d24ufsu