Trwa ładowanie...
d4aahe8

Work Service: Ok. 1,95 mln Polaków może wejść na rynek pracy

Warszawa, 28.10.2015 (ISBnews) - Spośród blisko 6 mln bezrobotnych w Polsce, 3,6 mln osób dobrowolnie zrezygnowała z aktywności zawodowej, a grupa 1,95 mln osób jest kapitałem do realnego wykorzystania na rynku pracy, poinformował prezes Work Service Tomasz Hanczarek.

Share
d4aahe8

"Jak wynika z naszych analiz, wśród osób pozostających bez pracy jest grupa 1,95 mln osób, która jest kapitałem do realnego wykorzystania na rynku pracy" - powiedział Hanczarek, cytowany w komunikacie.

Zdaniem Hanczarka, przy obecnych statystykach nadal mamy utrzymaną proporcję, że na 1 pracującego przypada mniej więcej 1 niepracujący.

"Bierność zawodowa Polaków w ponad połowie przypadków nie wynika z powodów wykluczenia z rynku pracy, jak choroba, niepełnosprawności, czy wcześniejsze przejście na emeryturę. Prawie 3,6 mln to ci, którzy dobrowolnie zrezygnowali z aktywności zawodowej" - dodaje Hanczarek powołując się na dane GUS.

d4aahe8

Z danych GUS można wyszczególnić liczną grupę ponad 1,5 mln Polaków w wieku produkcyjnym, biernych zawodowo z powodu nauki i uzupełniania swoich kompetencji.

"Nauka, szkolenia, uzupełnianie kwalifikacji są ważnym i potrzebnym procesem, ale najlepsze efekty zarówno dla studentów, jak i całego rynku pracy daje on wtedy, gdy odbywa się równolegle do aktywności na rynku pracy" - powiedział pełnomocnik zarządu Krzysztof Inglot.

Niemal pół miliona biernych zawodowo stanowią osoby zniechęcone poszukiwaniem zatrudnienia. W tej grupie największy 40% udział można zaobserwować wśród osób w wieku 55-64 lata. Jak podkreśla Hanczarek, w dobie spadającego bezrobocia i coraz większych deficytów na rynku pracy, aktywizacja tej grupy powinna stanowić jeden z priorytetów na najbliższe lata.

(ISBnews)

d4aahe8

Podziel się opinią

Share
d4aahe8
d4aahe8