Trwa ładowanie...
dd63ygm
dd63ygm

Work Service: Ok. 56% firm budowlanych chce zatrudniać w ciągu najbliższego roku

Warszawa, 03.08.2016 (ISBnews) - Ponad 45% firm z sektora budowlanego planuje rozwój swojego biznesu, w pierwszej kolejności rozumiany jako akwizycje nowych klientów (66,1% firm) i zwiększanie zatrudnienia (55,7%), wynika z badania "Rynek pracy w sektorze budowlanym" przeprowadzonego dla Work Service.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dd63ygm

"W I kwartale tego roku polska gospodarka odnotowała zmniejszenie inwestycji o 1,8% r/r. Był to pierwszy spadek tej kategorii w ujęciu rocznym od trzeciego kwartału 2013. Mimo to niemal co druga (45,2%) firma budowlana w Polsce planuje rozwój swojego biznesu na przestrzeni nadchodzących 12 miesięcy. Przeciwnego zdanie jest 26% przedsiębiorstw, a niemal 1/3 nie ma określonej strategii na najbliższy rok" - czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.
Z badania wynika, że firmy z branży budowlanej chcą w tym roku stawiać na pozyskiwanie nowych klientów, ale - co jeszcze ważniejsze- planują zwiększać zatrudnienie.

"Ponad 55% przedstawicieli sektora zapowiada rekrutacje, które są stawiane wyżej w hierarchii wartości rozwoju firmy niż inwestycje w nowy sprzęt czy możliwości rozszerzenia modelu biznesowego. To pokazuje, że przedsiębiorcy odraczają długoterminowe inwestycje i starają przeznaczać kapitał na pozyskiwanie zasobów ludzkich, niezbędnych do realizacji bieżących zamówień. Przykład branży budowlanej pokazuje również, że polskie przedsiębiorstwa nie podążają jeszcze za trendami światowymi, nastawionymi na automatyzację pracy. Z jednej strony obrazują to nastroje inwestycyjne, a przy tym widoczny jest trend rekrutowania pracowników na podstawowe stanowiska, które w klasycznym modelu są najbardziej narażone na bezrobocie technologiczne" - powiedział pełnomocnik zarządu Work Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

W pierwszej kolejności poszukiwani są pracownicy niskiego szczebla. Niemal 44% badanych firm zapowiadało, że raczej lub zdecydowanie będą zwiększać zatrudnienie w tej grupie. Co istotne, to niemal identyczny odsetek jak w przypadku wykwalifikowanych pracowników technicznych, których planuje pozyskiwać 41% przedsiębiorstw, podano.

dd63ygm

Jak podkreślił Inglot, sektor budowlany nie tylko zapewnia miejsca pracy, ale również oferuje dobre możliwości finansowe. Jak pokazują badania, dominanta wynagrodzeń na podstawowych stanowiskach budowlanych znajduje się w przedziale 2000-2500 zł na rękę. W przypadku pracowników wykwalifikowanych najczęściej występujący zakres płacowy zaczyna sięgać poziomów od 3000 do nawet 4000 zł netto,

Firmy z sektora budowlanego najczęściej poszukują pracowników poprzez zamieszczanie ogłoszeń w internecie (45,5%). Niemal równie często wykorzystają rekomendacje pracownicze przy procesach rekrutacyjnych (42%). Przeszło co trzeci przedsiębiorca budowlany korzysta ze współpracy z lokalnymi Urzędami Pracy. Najmniejszą popularnością cieszy się zamieszczanie reklam w przestrzeni publicznej.

Badanie "Rynek pracy w sektorze budowlanym" zostało przeprowadzone przez Grupę BST na zlecenie Work Service S.A., na reprezentatywnej próbie 600 przedsiębiorstw. Próbę dobrano metodą warstwowo-losową (proporcjonalny podział próby na województwa) z ogólnopolskiej bazy firm budowlanych. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby to +/- 4%. Badanie zostało przeprowadzone, za pomocą metody CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) w kwietniu 2016 roku.

(ISBnews)

dd63ygm

Podziel się opinią

Share
dd63ygm
dd63ygm