Trwa ładowanie...
d3rblhl

Wpłaty banków do BFG mogą wzrosnąć do ok. 400 mln zł rocznie - ZBP

21.09. Warszawa (PAP) - Związek Banków Polskich szacuje, że obciążenia banków z tytułu wpłat do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wyniesie w najbliższych latach 250-400 mln zł...

Share
d3rblhl

21.09. Warszawa (PAP) - Związek Banków Polskich szacuje, że obciążenia banków z tytułu wpłat do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wyniesie w najbliższych latach 250-400 mln zł rocznie - poinformował Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

"Spodziewamy się zwiększonych obciążeń na rzecz BFG, między innymi wskutek wzrostu gwarancji depozytów. Kwota potrzebnych pieniędzy wzrośnie i spodziewamy się, że w kolejnych dziesięciu latach zgodnie z postanowieniami Unii Europejskiej będziemy musieli kapitalizować BFG o około 250-400 mln zł rocznie" - powiedział Pietraszkiewicz.

W 2009 roku wpłaty sektora bankowego do BFG wyniosły 309,8 mln zł, podczas gdy w 2008 roku 104 mln zł.

ZBP ocenia, że wprowadzenie podatku bankowego może przyczynić się do spowolnienia akcji kredytowej i podwyższenia opłat nakładanych na klientów.

d3rblhl

"Nie znajdujemy powodu, by podatek w relacji do funduszy własnych był trzykrotnie lub czterokrotnie większy niż w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii" - powiedział Pietraszkiewicz.

"Nie niszczmy zdolności polskiego sektora finansowego do finansowania rozwoju" - dodał.

Prezes poinformował, że najbliższych latach banki będą musiały liczyć się ze zwiększonymi wymogami kapitałowymi nałożonymi przez Bazyleę III. Dodatkowo, po przyjęciu propozycji Komisji Europejskiej w sprawie zarządzania kryzysowego, banki będą musiały wnosić obowiązkową opłatę na funduszu likwidacyjnego tzw. bank resolution fund.(PAP)

seb/ ana/

d3rblhl

Podziel się opinią

Share
d3rblhl
d3rblhl