Wpływ poziomu oprocentowania depozytu na koniec dnia na stawkę POLONIA uległ zmniejszeniu - NBP
12.09. Warszawa (PAP) - Zastosowanie przez NBP dostrajających operacji otwartego rynku istotnie ograniczyło skalę wykorzystywania przez banki depozytu na koniec dnia, co w...
12.09. Warszawa (PAP) - Zastosowanie przez NBP dostrajających operacji otwartego rynku istotnie ograniczyło skalę wykorzystywania przez banki depozytu na koniec dnia, co w rezultacie przełożyło się na zmniejszenie wpływu poziomu oprocentowania depozytu na koniec dnia na kształtowanie stawki POLONIA - wynika z opublikowanego na stronach internetowych NBP raportu "System operacyjny polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego w latach 2008-2012".
"Dotychczasowe doświadczenia wskazują, iż zastosowanie przez NBP dostrajających operacji otwartego rynku istotnie ograniczyło skalę wykorzystywania przez banki depozytu na koniec dnia. Wynikało to z faktu, iż krótszy okres zapadalności na jaki oferowane były operacje dostrajające, w porównaniu do 7-dniowego okresu operacji podstawowych, oraz ich wyższa rentowność względem oprocentowania depozytu na koniec dnia (o 150 pb) skłaniała banki do lokowania w bonach pieniężnych NBP (w ramach operacji dostrajających) większej części utrzymywanych buforów płynnościowych" - napisano w raporcie NBP.
"W rezultacie, w porównaniu do lat poprzednich, zmniejszeniu uległ wpływ poziomu oprocentowania depozytu na koniec dnia (stopy depozytowej NBP), wykorzystywanego przez banki w znacznej skali od momentu upadku Lehman Brothers, na kształtowanie stawki POLONIA. Uczestnicy rynku zaczęli bowiem oczekiwać, iż bank centralny będzie w stanie bilansować warunki płynnościowe w sektorze bankowym w przeważającej mierze przy wykorzystaniu operacji otwartego rynku o rentowności równej stopie referencyjnej NBP" - dodano.
"W okresie grudzień 2010 r. - czerwiec 2012 r. odchylenie stawki POLONIA względem stopy referencyjnej NBP (moduł różnicy indeksów) istotnie zmniejszyło się, mieszcząc się w przedziale 11-81 pb w ujęciu średnim w okresie utrzymywania rezerwy obowiązkowej, a zmienność stawki POLONIA (odchylenie standardowe) - w przedziale 7-54 pb. Średnie wartości obu indeksów we wskazanym wyżej okresie ukształtowały się zaś odpowiednio na poziomach 39 pb oraz 25 pb" - głosi raport NBP.(PAP)
jba/ asa/