Trwa ładowanie...
rynek walutowy
01-09-2016 13:14

Wraca optymizm w brytyjskim przemyśle. Funt mocno w górę

W czwartek rynek z entuzjazmem odniósł się do odczytu indeksu PMI dla przemysłu za sierpień.

Wraca optymizm w brytyjskim przemyśle. Funt mocno w góręFot: Bartosz Wawryszuk
dwdum8m
dwdum8m

Funt wyraźnie zdrożał po tym, jak instytut Markit Economics podał odczyt indeksu PMI, badający nastroje w brytyjskim przemyśle. W czwartek cena tamtejszej waluty poszybowała w górę aż o 6 groszy.

W czwartek rynek z entuzjazmem odniósł się do odczytu indeksu PMI dla przemysłu za sierpień. Opublikowana wartość to 53,3 pkt, wobec prognozowanych 49 pkt. oraz 48,2 pkt. w lipcu. Jest to najwyższy odczyt od listopada 2015 roku.

W rezultacie brytyjska waluta o godz. 13 jest wyceniana na 5,18 zł, ale jeszcze w południe kosztowała o grosz więcej. Patrząc na dane z połowy miesiąca, wzrost ten jest jeszcze bardziej imponujący, funt poszedł bowiem w górę z poziomu 4,89 zł. Ostatni raz brytyjska waluta kosztowała mniej niż 5 złotych pod koniec 2013 roku. To dobra wiadomość dla Polaków pracujących na Wyspach, którzy za wypracowane funty otrzymają więcej polskich złotych.

- Dla brytyjskiego sektora przemysłowego najgorszym miesiącem był lipiec, kiedy to indeks PMI wyniósł 48,3 pkt., co było najniższą wartością od marca 2013 roku. Na wizję spowolnienia w gospodarce i rosnącą niepewność wśród przedsiębiorców już na początku sierpnia w sposób stanowczy zareagował Bank Anglii, który obciął główną stopę procentową z poziomu 0,5 proc. do 0,25 procent oraz zwiększył program QE do 435 mld funtów z 375 mld. Dodatkowo BoE ogłosiło skup obligacji korporacyjnych na kwotę 10 mld funtów. Sierpniowe działanie Banku Anglii przełożyło się na zdecydowaną poprawę sentymentu i czwartkową publikację - komentuje Daniel Kostecki, analityk HFT Brokers.

dwdum8m

Notowania funta w stosunku do złotego od połowy sierpnia

Analityk dodaje, że powiew optymizmu z brytyjskiego przemysłu obniżył oczekiwania inwestorów odnośnie dalszego luzowania polityki monetarnej przez Bank Anglii. Ten w niedalekiej przyszłości może mieć problem z szybko rosnącą inflacją.

Wcześniejsze pogorszenie nastrojów w brytyjskim przemyśle było efektem referendum przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. Większość Brytyjczyków wypowiedziała się w nim za wyjściem ich kraju ze wspólnoty.

Wskaźnik PMI obrazuje aktywność sektora przemysłowego. Opiera się na ankiecie, w której menedżerowie odpowiadają anonimowo na pytania dotyczące zamówień, sprzedaży, zakupów, zapasów, zatrudnienia i cen. Im wskaźnik niższy, tym gorzej. Odczyt powyżej poziomu 50 pkt oznacza wzrost aktywności, poniżej - jej spadek.

dwdum8m

Wskaźnik PMI obrazuje aktywność sektora przemysłowego. Opiera się na ankiecie, w której menadżerowie odpowiadają anonimowo na pytania dotyczące zamówień, sprzedaży, zakupów, zapasów, zatrudnienia i cen. Im wskaźnik niższy, tym gorzej. Odczyt powyżej poziomu 50 pkt oznacza wzrost aktywności, poniżej - jej spadek.

dwdum8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwdum8m