Trwa ładowanie...
d3c1oko
14-11-2014 17:30

Wrocław/ Kontrakt Terytorialny dla Dolnego Śląska podpisany

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło podpisał w piątek we Wrocławiu z zarządem województwa Kontrakt Terytorialny dla Dolnego Śląska. W dokumencie są zawarte gwarancje na realizację inwestycji kluczowych dla rozwoju regionu o łącznej wartości 28 mld zł.

d3c1oko
d3c1oko

"Rozmowy toczyły szybko i sprawnie, choć marszałek był uparty i postawił trudne warunki" - mówił Zdziebło. Podkreślił, że kontrakt dla Dolnego Śląska - choć jest jednym z szesnastu - to został wynegocjowany w pierwszej grupie województw.

W ocenie ministra, wynegocjowana kwota 28 mld zł "jest jedną z największych i pozwoli na rzeczywista politykę rozwoju".

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski powiedział, że wynegocjowany kontrakt jest optymalny. "Dolny Śląsk był dotychczas najszybciej rozwijającym się regionem i jestem przekonany, że ten kontrakt pozwoli nam zachować pozycję lidera" - dodał Przybylski.

Według marszałka priorytetem będą cele związane z rozbudową infrastruktury transportowej, szeroko rozumianego bezpieczeństwa społecznego oraz inwestycji w innowacyjną gospodarkę.

d3c1oko

W Kontrakcie Terytorialnym znalazły się przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę drogową. To m.in. budowy dróg ekspresowych S3 (Sulechów - Legnica, Legnica - Bolków) i S5 (Korzeńsko - Wrocław) oraz budowa obwodnicy Kłodzka. Budowa dróg ekspresowych ma kosztować ponad 10 mld zł.

Zaplanowano również modernizację i rozbudowę sieci kolejowych w regionie, w tym m.in. trasy z północy Polski na Południe tzw. Odrzanki. W projekcie znalazło się osiem inwestycji kolejowych. Ważnym zadaniem będzie również uruchomienie kolei aglomeracyjnej, która połączy mniejsze ośrodki regionu z Wrocławiem. Na inwestycje w infrastrukturę kolejową zaplanowano ponad 5 mld zł.

W ramach Kontraktu Terytorialnego ma zostać zrealizowanych szereg inwestycji zmierzających do poprawy żeglowności Odry oraz modernizacji infrastruktury przeciwpowodziowych. To priorytet wpisujący się w poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Na te zadania zaplanowano ponad 1,5 mld zł.

W dokumencie znalazły się również przedsięwzięcia zmierzające do modernizacji linii energetycznych, inwestycji w ochronę zdrowia, sport i kulturę. Są to m.in. takie zadania jak budowa szpitalnego oddziału ratunkowego w Lubinie, budowy pływalni we Wrocławiu czy modernizacji budynku Panoramy Racławickiej i Hali Stulecia we Wrocławiu.

d3c1oko

Na liście podstawowej Kontraktu Terytorialnego zapisano 23 zadania, a na warunkowej znalazły się 32 inwestycje. Zdaniem marszałka Przybylskiego 80 procent pozycji z listy warunkowej zostanie zrealizowanych w ramach kontraktu.

Wicemarszałek województwa Jerzy Tutaj zapowiedział, że będą to w pierwszej kolejności m.in. obwodnica Głogowa z mostem oraz obwodnice Wałbrzycha, Trzebnicy, Oławy i Milicza.

"Jeszcze w tym roku podpiszemy Regionalny Program Operacyjny, dzięki czemu do beneficjentów szybciej trafi w naszym regionie kolejne 10 mld zł" - dodał Przybylski.

Kontrakt Terytorialny jest obowiązującym w latach 2014-2020 głównym porozumieniem rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych. Dokument był negocjowany przez ministerstwo infrastruktury i rozwoju z poszczególnymi województwami.

d3c1oko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c1oko