Trwa ładowanie...
d25u7bm
d25u7bm

Wrocław/ Sąd nie przyznał InterSpa odszkodowania za zerwanie z nią umowy

Wrocławski sąd oddalił w środę powództwo niemieckiej firmy InterSpa, która domagała się od Wrocławskiego Parku Wodnego i gminy Wrocław 124 mln zł odszkodowania za zerwanie umowy. Firma po wybudowaniu aquaparku miała być jego operatorem przez 28 lat.
Share
d25u7bm

Proces z powództwa cywilnego firma InterSpa wytoczyła Wrocławskiemu Parkowi Wodnemu i gminie Wrocław w 2009 r. Domagała się 124 mln zł odszkodowania za zerwanie umowy, która przewidywała zaprojektowanie, budowę i prowadzenie przez 28 lat aquaparku.

Podpisaną w 2005 r. Wrocławski Park Wodny zerwał po dwóch latach z powodu opóźnień i problemów technicznych na budowie. InterSpa wyliczyła, że z tego powodu nie zarobi 124 mln zł.

Jak powiedziała w środę w uzasadnieniu wyroku sędzia Magdalena Cichocka, firma InterSpa nie udowodniła przed sądem "faktu poniesienia szkody i jej wielkości, co było obowiązkiem powoda". "Szkoda nie może być oderwana od rzeczywistości.() Szkoda w takiej postaci bardziej odnosi się do ewentualnej, a nie realnie utraconej korzyści" - dodała sędzia.

d25u7bm

Sąd zaznaczył, że wziął pod uwagę opinię biegłych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy analizowali m.in. sposób zarządzania i wyniki finansowe wrocławskiego aquaparku oraz innego podobnego obiektu prowadzonego przez InterSpa w Niemczech. Zdaniem sądu z "wyczerpującej opinii biegłych wynika, że brak jest możliwości dokonania prognozy na przyszłość, która dawałaby z prawdopodobieństwem zbliżonym do pewności określić, że pewne korzyści wystąpią".

Sąd uznał też, że pozwanie w tym procesie gminy Wrocław było nieuzasadnione.

Wrocławski Park Wodny po zerwaniu umowy w 2007 r. pozwał InterSpa w innym procesie cywilnym o odszkodowanie za opóźnienia w budowie i związane z tym straty. Aquapark otwarto rok po terminie i WPW domagał się z tego powodu 14,5 mln zł. Sąd apelacyjny w 2011 r. wydał prawomocny wyrok, w którym nie przyznał tego odszkodowania.

Wrocławski Park Wodny rocznie ma ponad milion klientów i jest jednym z najbardziej rentownych aquaparków w Polsce.

d25u7bm

Podziel się opinią

Share
d25u7bm
d25u7bm