Trwa ładowanie...
d1jtwu2

Wrzuć butelkę do automatu. W zamian dostaniesz na bilet

Troje poznańskich radnych PiS chce wprowadzić butelkomaty, które w zamian za posegregowane śmieci doładowywałyby elektroniczne bilety komunikacji miejskiej. Pomysłodawcy liczą na to, że takie rozwiązanie zacznie działać jeszcze w tym roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Troje poznańskich radnych PiS złożyło interpelację do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka
Troje poznańskich radnych PiS złożyło interpelację do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d1jtwu2

Oddajesz butelki, zyskujesz bilety na komunikację miejską. Poznań zastanawia się, jak zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów. - Chodzi nam najbardziej o to, żeby mieszkańcy mieli świadomość, że dzięki takim fajnym sprzętom można plastik w interesujący sposób nie tylko segregować, ale wykorzystać i mieć później z tego jakieś profity - podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową Mateusz Rozmiarek, jeden z poznańskich radnych.

Takie urządzenia działają już w Stambule. Do automatu wkłada się czytnik z elektroniczną kartą, gdzie można mieć bilety na transport zbiorowy i za każdą butelkę dolicza się jakieś symboliczne np. 1-5 groszy.

- To pozwoliłoby na zebranie większej sumy i przy wrzuceniu kilkudziesięciu butelek już byłaby możliwość uzbierania kwoty np. na 10 czy 40 minutowy bilet - tłumaczy samorządowiec.

d1jtwu2

Obejrzyj: Program "Czyste powietrze" sukcesem rządu. Ekolodzy chwalą

Mateusz Rozmiarek dodał, że w kontekście zapowiadanych na ten rok podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej w Poznaniu ustawienie butelkomatów może być bardziej zasadne.

Czytaj: Krakowski butelkomat zniknął, ale ma wrócić. "Bezdomni zapychali urządzenie"

- W pewnym sensie może to być jedno z rozwiązań, które pozwoli mieszkańcom trochę wyrównać sobie tę wyższą kwotę, którą będą musieli przeznaczyć na bilety - wyjaśnił.

d1jtwu2

Dowiedz się: Butelkomaty w Polsce jak w Niemczech? Ministerstwo nie mówi "nie"

Samorządowiec liczy na powstanie roboczego zespołu z udziałem radnych i prezydenta Poznania, który wypracowałby szczegóły wprowadzenia tego pomysłu w życie. Jacek Jaśkowiak ma 14 dni na ustosunkowanie się do interpelacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1jtwu2
d1jtwu2

d1jtwu2