WSA: Prezes Rady Ministrów musi odpowiedzieć Fundacji Panoptykon

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł w czwartek, że Prezes Rady Ministrów musi odpowiedzieć na pytania Fundacji Panoptykon wysłane w ramach akcji "100 pytań o inwigilację do polskich władz". Akcję zorganizowano po ujawnieniu informacji o programie PRISM.

06.11.2014 18:55

Fundacja Panoptykon, Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka w październiku 2013 r. wysłały do 19 najważniejszych instytucji publicznych w Polsce pytania, dotyczące ujawnionych przez byłego współpracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena informacji o tym, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w ramach programu PRISM prowadzi masową inwigilację elektroniczną obywateli, obejmującą także sojuszników Stanów Zjednoczonych. Organizacje pytały m.in. o to, od kiedy polskie władze wiedziały o programie PRISM, a także o sprawę wniosku azylowego Edwarda Snowdena.

WSA w wyroku zobowiązał Prezesa Rady Ministrów do rozpatrzenia wniosku Fundacji o udostępnienie informacji publicznej, w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku. Jednocześnie orzekł, że nie doszło do bezczynności organu z rażącym naruszeniem prawa i zasądził tytułem zwrotu kosztów postępowania od Prezesa Rady Ministrów 100 zł na rzecz Fundacji Panoptykon. Wyrok jest nieprawomocny, ponieważ Prezes Rady Ministrów może złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Do Prezesa Rady Ministrów zostało wysłanych 66 pytań. Fundacja Panoptykon złożyła skargę na bezczynność w sprawie 14 pytań, bo w jej ocenie otrzymała częściowe odpowiedzi. Wśród nich były m.in. pytania o oficjalną reakcję polskiego rządu na informacje ujawnione przez Edwarda Snowdena czy spotkań Rady UE, których tematem był PRISM, o istnienie dwustronnych porozumień w sprawie współpracy polskich służb ze służbami amerykańskimi w zakresie przekazywania danych telekomunikacyjnych. Było także pytanie, czy premier podjął działania w celu zbadania, czy w związku z ujawnionymi informacjami na temat programu PRISM istnieje zagrożenie dla integralności krytycznej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon powiedziała PAP, że wyrok WSA otwiera drogę do dalszej walki o informacje w tej sprawie. "O ile premier Ewa Kopacz nie zaskarży wyroku, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów powinna odpowiedzieć w jej imieniu na zadane przez nas pytania w ciągu 14 dni. Jeśli tym razem odmówi informacji ze względu na tajność czy bezpieczeństwo państwa, spotkamy się w sądzie już nie z powodu bezczynności, ale merytorycznego sporu. To zawsze krok dalej w sprawie" - powiedziała Szymielewicz.

Do chwili nadania depeszy PAP nie uzyskała stanowiska KPRM w sprawie orzeczenia WSA.

Listę wszystkich pytań i odpowiedzi urzędów można znaleźć na stronach internetowych Fundacji Panoptykon, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Amnesty International.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)