Wskaźnik koniunktury w przemyśle IRG SGH spadł o 3,6 pkt do -9,4 pkt w grudniu
Warszawa, 08.01.2015 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) spadł o 3,6 pkt m/m do -9,4 pkt w grudniu 2014 r., podał Instytut.
08.01.2015 15:50
"Zgodnie z oczekiwaniami, przemysł wszedł w okres negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Ustało także pozytywne oddziaływanie czynników cyklicznych. Gospodarka ciągle odczuwa negatywne skutki konfliktu wschodniego" - czytamy w komunikacie.
Instytut podkreśla, że w sektorze prywatnym wartość wskaźnika zmalała w skali miesiąca o 4,4 pkt. Z kolei w sektorze publicznym zwiększyła się o 3,6 pkt.
"Przedsiębiorstwa informują o spadku poziomu produkcji, portfela zamówień - zarówno krajowych jak i eksportowych oraz zatrudnienia. Rosną zapasy. Pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw i ich nastroje. Saldo pytania dotyczącego ogólnej kondycji gospodarki zmniejszyło swoją wartość o 2,7 pkt, a jego wartość jest niższa niż przed rokiem o 8,2 pkt. Przewidywania na najbliższe miesiące są jednak umiarkowanie optymistyczne" - czytamy dalej.
IRG SGH zwraca również uwagę, że przedsiębiorcy, zwłaszcza prywatni, oczekują niewielkiego wzrostu produkcji i portfela zamówień. Spodziewają się także dalszego pogarszania ich sytuacji finansowej.
"W przekroju według głównych grup produktowych największe pogorszenie koniunktury miało miejsce w produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych. Niewielka poprawa, w granicach błędu statystycznego, miała miejsce w produkcji nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. W przekroju regionalnym największe pogorszenie koniunktury miało miejsce w województwach zachodniopomorskim i opolskim. Największa poprawa w województwach łódzkim i lubuskim" - konkluduje Instytut.
(ISBnews)