Wskaźnik Pengab w grudniu spadł do 23,9 pkt, w '12 spodziewane jest pogorszenie sytuacji (opis)

20.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w grudniu 2011 roku w stosunku do ostatniego listopadowego pomiaru do 23,9 pkt. z 28,3 pkt. Połowa bankowców...

20.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w grudniu 2011 roku w stosunku do ostatniego listopadowego pomiaru do 23,9 pkt. z 28,3 pkt. Połowa bankowców uważa, że sytuacja bankowości w 2012 roku będzie gorsza niż obecnie - poinformował Związek Banków Polskich oraz Pentor.

Wskaźnik prognoz spadł o 7,3 pkt. do 23,7 pkt., natomiast wskaźnik ocen spadł o 1,6 pkt. do 24,1 pkt.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) spadł w grudniu o 5,5 pkt., do 22,5 pkt.

"Zwraca uwagę warstwa prognostyczna dotycząca sytuacji w nadchodzących miesiącach. Nie ma rynku kredytowego i depozytowego, gdzie nie byłby przewidywany spadek" - powiedział na konferencji Marcin Idzik z TNS Pentor.

"Duży spadek przewidywany jest w rynku depozytów terminowych złotowych. W sposób bezprecedensowy obniżyły się oczekiwania rynku kredytów złotowych. Również przewidywane są spadki na rynku walutowym i konsumenckim oraz kredytów dla przedsiębiorstw" - dodał.

Trzy czwarte bankowców sądzi, że miniony rok był raczej dobry dla bankowości. Z badań wynika, że połowa bankowców uważa, iż sytuacja bankowości w 2012 roku będzie gorsza niż obecnie, co trzeci respondent nie oczekuje jednak zmian.

"Cały czas utrzymuje się niepewność. Przed sektorem bankowym rysują się na horyzoncie wyższe obciążania w kolejnych latach - toczona jest dyskusja o podatku od transakcji finansowym, będzie wyższa opłata na BFG, jest zapowiedź rządu wprowadzenia opłaty stabilizacyjnej już w 2012 i 2013 roku"- powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Zdaniem prezesa wpływ na pesymistyczne prognozy na 2012 roku oprócz wzrostu obciążeń dla sektora ma także spodziewana niższa sprzedaż m.in. kredytów mieszkaniowych, ograniczenia regulacyjne związane z kredytami, czy wzrost wymagań po stronie kapitałowej ogłoszonych lub zapowiedzianych w dyrektywach UE.

Z badania Pentora wynika, że depozyty złotowe rosły w 36 proc. placówek bankowych, a spadały w 16 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 49 proc. placówek, a spadały w 15 proc.

Wzrostu stanu lokat a'vista ogółem spodziewa się 44 proc. placówek, a spadku 10 proc. Poprawy sytuacji w zakresie depozytów terminowych ogółem spodziewa się 49 proc. oddziałów, a pogorszenie przewiduje 12 proc.

Kredyty złotowe rosły w 62 proc. placówek (w porównaniu z poprzednim pomiarem spadek o 2 pkt.), malały w 11 proc. (wzrost o 3 pkt), a w pozostałych nie zmieniły się (spadek o 2 pkt). Rozwoju akcji kredytowej ogółem spodziewa się 52 proc. placówek (spadek o 12 pkt), a spadku oczekuje 11 proc. (wzrost o 6 pkt).

Pentor podał, że oprocentowanie kredytów pozostało bez zmian w 78 proc. placówek, w 18 proc. wzrosło, a w pozostałych zmalało. Utrzymania ceny kredytu na obecnym poziomie spodziewa się 72 proc. placówek (spadek o 7 pkt), zmniejszenia 3 proc., a reszta oczekuje wzrostu.

Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 32 proc. placówek, a spadły w 17 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 36 proc. placówek, spadku 19 proc., a pozostałe nie przewidują zmian. (PAP)

seb/ ana/

Źródło artykułu:PAP
usługipentorbanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)