Trwa ładowanie...
d2gc2qg

Wskaźnik Pengab w październiku spadł o 0,7 pkt. do 33,5 pkt. (opis, popr.)

...

Share
d2gc2qg

W pierwszym akapicie depeszy powinno być: "Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł..." #

25.10. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w październiku 2011 roku w stosunku do ostatniego wrześniowego pomiaru o 0,7 pkt. i wyniósł 33,5 pkt. - poinformował Związek Banków Polskich oraz Pentor.

"Wskaźnik koniunktury bankowej PENGAB w październiku spadł o 0,7 pkt. i wyniósł 33,5 pkt. Oznacza to, że została utrzymana korzystna koniunktura, którą odnotowaliśmy w poprzednim miesiącu. Z pewnością jest to pozytywny sygnał" - powiedział na konferencji prasowej Marcin Idzik z TNS Pentor.

Wskaźnik prognoz pozostał na niezmienionym poziomie w stosunku do września i wyniósł 40,9 pkt., natomiast wskaźnik ocen spadł o 1,3 pkt. do 26,2 pkt.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury bankowej (WOKKB) spadł w październiku o 3,7 pkt., do 37,8 pkt.

d2gc2qg

Z raportu Monitor Bankowy 10/2011 wynika, że na rynkach depozytowych nie odnotowano znaczących zmian i oczekuje się utrzymania dotychczasowych kierunków zmian. Spadki dotyczą tylko segmentu firm, w których nastąpiło obniżenie popytu na depozyty terminowe (złotowe i walutowe).

W raporcie podano, że ostatnie wzrosty na rynkach kredytowych nie były trwałe.

"Stały okazał się tylko popyt firm na kredyty o wartości poniżej 1 mln euro. Wzrósł natomiast popyt klientów indywidualnych na kredyty mieszkaniowe" - czytamy w raporcie.

Z badania instytutu Pentor wynika, że depozyty złotowe rosły w 41 proc. placówek bankowych, a spadały w 18 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 49 proc. placówek, a spadały w 16 proc.

d2gc2qg

Wzrostu stanu lokat a'vista ogółem spodziewa się 57 proc. placówek, a spadku 7 proc. Poprawy sytuacji w zakresie depozytów terminowych ogółem spodziewa się 62 proc. oddziałów, a pogorszenie przewiduje 7 proc.

Kredyty złotowe rosły w 64 proc. placówek (w porównaniu z poprzednim pomiarem spadek o 3 p.p.), malały w 10 proc. (wzrost o 2 p.p.), a w pozostałych 26 proc. nie zmieniły się. Rozwoju akcji kredytowej ogółem spodziewa się 75 proc. placówek (spadek o 3 p.p.), a spadku oczekuje 1 proc. (spadek o 1 p.p.).

Pentor podał, że oprocentowanie kredytów pozostało bez zmian w 82 proc. placówek, w 11 proc. wzrosło, a w 7 proc. zmalało. Utrzymania ceny kredytu na obecnym poziomie spodziewa się 74 proc. placówek (spadek o 5 p.p.), zmniejszenia 8 proc.(wzrost o 2 p.p.), a wzrostu 18 proc. (wzrost o 2 p.p.).

Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 49 proc. placówek, a spadły w 11 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 54 proc. placówek, spadku 7 proc., a pozostałe nie przewidują zmian.(PAP)

kam/ osz/

d2gc2qg

Podziel się opinią

Share
d2gc2qg
d2gc2qg