Wskaźnik Pengab wyniósł w sierpniu br. 20,6 pkt (aktl.)

#
dochodzą kolejne dane z badania
#

25.08. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym, wyniósł w sierpniu br. 20,6 pkt, co oznacza wzrost w ujęciu miesięcznym o 1 pkt - wynika z opublikowanego we wtorek badania ZBP i TNS Polska.

"W sierpniu klienci banków utrzymali aktywność na rynku bankowym na poziomie podobnym do notowanej na początku wakacji" - wskazał cytowany w podsumowaniu badania Marcin Idzik z TNS Polska.

Dodał, że wskaźnik wyprzedzający koniunktury wzrósł mdm o 2,0 pkt do 26,1 pkt. "Podobnie jak przed miesiącem w perspektywie kwartału, przewiduje się wzrost aktywności klientów. Natomiast w perspektywie półrocza dominują prognozy poprawy koniunktury, najczęściej przy zachowaniu dynamiki obserwowanej na przełomie maja i czerwca" - wskazał.

"Do poziomu sprzed miesiąca powróciły także sześciomiesięczne przewidywania poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju" - podkreślił.

Z kolei prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy główny indeks badania oscylował w granicach 20 pkt. "Wskaźnik ocen w sierpniowym pomiarze pozostał niemalże niezmieniony natomiast o 2 pkt wzrósł wskaźnik prognoz. Jeszcze lepszy rezultat uzyskały analizy prognoz makroekonomicznych kraju, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych" - wskazywał.

Z zaprezentowanego we wtorek badania wynika, że zarówno oceny obecnej sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych, jak i prognozy utrzymują się na zbliżonym do poprzedniego pomiaru poziomie. "W porównaniu z sytuacją sprzed roku, odnotowano wzrost salda kredytów zagrożonych o 8 pkt proc." - wskazali autorzy badania.

Dodali, że jeśli chodzi o oceny dotyczące bieżącej sytuacji na rynku depozytów gospodarstw domowych, to odnotowywano ich dalszy spadek. "Nie zmienia się natomiast wskaźnik prognoz. W porównaniu z lipcem, saldo ocen rynku depozytów bieżących jest niższe o 6 pkt proc., natomiast saldo depozytów terminowych wzrosło od lipca o 3 pkt proc." - czytamy.

Z danych wynika, że podobnie jak w poprzednim pomiarze, również sierpień nie przyniósł ożywienia na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych. "Zarówno wskaźnik ocen, jak i prognoz podniosły się nieznacznie - o 1 pkt proc." - napisano.

"Na poziomie szczegółowym widoczny jest spadek salda kredytów zagrożonych przedsiębiorstw o 11 pkt proc." - dodano.

Autorzy badania wskazali ponadto, że nie zaobserwowali "wyraźnych zmian w obrębie wskaźników ocen rynku depozytowego podmiotów gospodarczych". "Wskaźnik prognoz utrzymuje poziom z lipca. Natomiast w stosunku do sytuacji sprzed roku, prognozy są znacznie niższe (-9 pkt proc.)" - czytamy. Z danych wynika też, że w stosunku do lipca br. widoczny jest spadek salda depozytów bieżących przedsiębiorstw o 7 pkt proc.

"W przeciwieństwie do lipca, sierpień przyniósł wyraźną poprawę prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju" - podkreślono w badaniu. Z danych wynika, że najbardziej widoczny jest wzrost wskaźnika prognoz dotyczących sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju (+12 pkt proc.), z kolei wskaźnik prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wzrósł o 7 pkt proc., a sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw - o 6 pkt proc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)