Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu '10 wyniósł 56,3 pkt vs 55,9 pkt w listopadzie - HSBC

03.01. Warszawa (PAP) - W grudniu wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego wzrósł do 56,3 pkt wobec 55,9 pkt w listopadzie - podał HSBC. Najnowszy odczyt wskaźnika jest...

03.01. Warszawa (PAP) - W grudniu wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego wzrósł do 56,3 pkt wobec 55,9 pkt w listopadzie - podał HSBC. Najnowszy odczyt wskaźnika jest najlepszym wynikiem od maja 2004 roku i trzecim najwyższym w historii badań, które rozpoczęto w czerwcu 1998 roku.

Według najnowszych danych HSBC opracowanych przez Markit, pod koniec 2010 roku polski sektor przemysłowy pozostał na ścieżce "imponującego wzrostu".

"Główny Wskaźnik PMI wzrósł w grudniu z listopadowej wartości 55,9, osiągając poziom 56,3. Warunki w sektorze przemysłowym poprawiły się czternasty miesiąc z rzędu. Wskaźniki produkcji i nowych zamówień wzrosły w wolniejszym tempie w stosunku do listopada, natomiast wskaźnik nowych zamówień eksportowych wzrósł szybciej niż w poprzednich miesiącach" - powiedział Murat Ulgen, główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej.

Dane z badań wskazały, że firmy informowały o większym popycie, szczególnie z Niemiec i Europy Wschodniej. Zdaniem analityka jest to pozytywny trend.

"W grudniu poprawiła się także sytuacja na rynku pracy. Miesięczne dane odnośnie zatrudnienia w sektorze, publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, wskazują na podobny pozytywny trend (wzrost liczby miejsc pracy dziewiąty miesiąc z rzędu). Zarówno koszty produkcji, jak i ceny wyrobów gotowych wzrosły w grudniu w szybszym tempie, jednak tempo wzrostu cen wyrobów gotowych było znacznie większe" - powiedział Murat.

Z raportu wynika, że presja cenowa wywierana przez dostawców na ceny producentów ciągle pozostaje średnioterminowym czynnikiem ryzyka. Presja ze strony dostawców może być dodatkowo pogłębiona przez wzrost cen surowców na świecie.

Sezonowo modyfikowany Wskaźnik Nowych Zamówień Eksportowych odnotował największy miesięczny wzrost w całym 2010 roku i najwyższą wartość od 2004 roku. (PAP)

mak/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansepmimakro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)