Wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie '10 wyniósł 55,9 pkt vs 55,6 pkt w październiku - HSBC

01.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie 2010 roku odnotował wzrost do poziomu 55,9 pkt wobec 55,6 pkt w październiku i mediany oczekiwań na poziomie 55,3 pkt...

01.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie 2010 roku odnotował wzrost do poziomu 55,9 pkt wobec 55,6 pkt w październiku i mediany oczekiwań na poziomie 55,3 pkt - podał HSBC. Najnowszy odczyt wskazał na najlepszą ogólną poprawę warunków w sektorze od maja 2004 roku i był trzecim najwyższym odczytem od momentu rozpoczęcia badań w czerwcu 1998 roku.

Według najnowszych danych HSBC opracowanych przez Markit, w listopadzie polscy producenci ponownie zaobserwowali wyraźną poprawę warunków w sektorze przemysłowym. Warunki w polskim sektorze przemysłowym poprawiły się trzynasty miesiąc z rzędu.

"Wskaźniki produkcji i nowych zamówień wzrosły w szybszym tempie niż w październiku, natomiast wskaźnik nowych zamówień eksportowych nieznacznie spadł. Liczba wszystkich nowych zamówień oraz zamówień eksportowych wykazała trend wzrostowy, mimo że ostatnio odznaczał się on zmiennością" - powiedział dr Murat Ulgen, główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej.

Z raportu wynika, że dobre wskaźniki zatrudnienia odnotował trend wzrostowy czwarty miesiąc z rzędu. Z kolei koszty produkcji w listopadzie nieznacznie spadły, po tym jak w październiku wzrosły w tempie znacznie szybszym niż ceny wyrobów gotowych.

"W porównaniu do danych z października osłabieniu uległo również tempo wzrostu cen wyrobów gotowych. Stosunek kosztów produkcji do cen wyrobów gotowych w październiku wzrósł do najwyższej wartości od 91 miesięcy (1,28), natomiast w listopadzie nieznacznie spadł i osiągnął wartość 1,24" - powiedział Ulgen.

Zdaniem analityka utrzymujący się niski poziom tego wskaźnika sugerowałby ograniczoną inflację, natomiast sytuacja odwrotna byłaby wczesnym znakiem ostrzegawczym presji cenowej. (PAP)

mak/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finansepmimakro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)