Trwa ładowanie...
d15kmpw
finanse
01-04-2011 09:12

Wskaźnik PMI dla Polski w marcu '11 wyniósł 54,8 pkt. vs 53,8 pkt w lutym '11 - HSBC

01.04. Warszawa (PAP) - W marcu tempo wzrostu produkcji w polskim sektorze przemysłowym wzrosło. Po spadku w poprzednim miesiącu do 53,8 - najniższego poziomu od sześciu miesięcy -...

Share
d15kmpw

01.04. Warszawa (PAP) - W marcu tempo wzrostu produkcji w polskim sektorze przemysłowym wzrosło. Po spadku w poprzednim miesiącu do 53,8 - najniższego poziomu od sześciu miesięcy - wskaźnik PMI odzyskał tempo, osiągając wartość 54,8 pkt - podał HSBC.

"Najnowsze dane HSBC opracowane przez Markit zasygnalizowały w marcu szybsze tempo wzrostu w polskim sektorze przemysłowym. Po spowolnieniu w lutym, w najnowszym okresie badań nastąpiło przyspieszenie tempa wzrostu wielkości produkcji, liczby nowych zamówień oraz ilości pozycji zakupionych" - napisano w komentarzu.

Z danych wynika, że Wskaźniki Wielkości Produkcji i Nowych Zamówień wzrosły w szybszym tempie w stosunku do lutego, natomiast Wskaźnik Nowych Zamówień Eksportowych nieco wyhamował w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

"Po osiągnięciu w lutym najwyższego poziomu od lipca 2007 roku, w marcu Wskaźnik Zatrudnienia nieznacznie spadł, jednak ciągle wskazywał na poprawę w tym obszarze. W marcu ponownie odnotowano dłuższy czas dostaw, co jest wynikiem głównie większego popytu ze strony przedsiębiorstw oraz - jak informowało wielu dostawców - niedoboru surowców. Pomimo wzrostu Wskaźnika Ilości Pozycji Zakupionych, zapasy spadły w porównaniu do lutego" - powiedział Murat Ulgen, główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej.

d15kmpw

Wskaźnik Kosztów Produkcji spadł z poziomu odnotowanego w lutym, jednak ciągle pozostawał na wysokim poziomie. Odczyt za marzec był czwartym najwyższym w historii badań.

Wskaźnik Cen Wyrobów Gotowych także zarejestrował w marcu najwyższą wartość od czterech miesięcy.

"Różnica czasowa pomiędzy wzrostem Wskaźnika Kosztów Produkcji, a wzrostem wskaźnika Cen Wyrobów Gotowych jest stosunkowo niewielka, co może sugerować, że w gospodarce nadal utrzymuje się niewielki zastój. Jeśli chodzi o konsekwencje takiego rozwoju sytuacji dla polityki pieniężnej, wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za luty były raczej dobre, co w połączeniu z presją na wzrost cen w gospodarce dostarcza argumentów przemawiających za dalszym zaostrzaniem polityki monetarnej w umiarkowanym tempie" - powiedział Ulgen.

Analitycy spodziewali się spadku wskaźnika do 53,4 pkt z 53,8 pkt w lutym. (PAP)

mak/ ana/

d15kmpw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15kmpw
d15kmpw