Trwa ładowanie...
dahfpam

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 52,1 pkt w maju

Warszawa, 01.06.2016 (ISBnews) -Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 52,1 pkt w maju br. z 51 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

Share
dahfpam

Konsensus rynkowy wynosił 51,5 pkt.

"W maju odczyt wskaźnika PMI zasygnalizował poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym dwudziesty miesiąc z rzędu, wzrastając z kwietniowego poziomu 51,0 do 52,1 i rejestrując umiarkowane tempo wzrostu, szybsze niż średnia z długoterminowych badań (50,3). Wszystkich pięć subindeksów miało pozytywny wpływ na majowy wynik" - czytamy w komunikacie.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

Markit zwrócił też uwagę, że wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz poziom zatrudnienia rosły znacznie szybciej niż przed miesiącem.

"Ostatnie badania wykazały również presję inflacyjną na koszty produkcji, która nastąpiła po długotrwałym okresie spadków cen. Koszty
poniesione przez producentów zwiększyły się pierwszy raz od dziewięciu miesięcy i zarazem najszybciej od października 2013. W konsekwencji, ceny wyrobów gotowych wzrosły w największym tempie od czterech lat" - czytamy dalej w komunikacie.
(ISBnews)

dahfpam

Podziel się opinią

Share
dahfpam
dahfpam