Trwa ładowanie...
dxqxump

Wskaźnik Rynku Pracy kolejny miesiąc z rzędu zmalał - BIEC

01.10. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu zmalał - podało Biuro Inwestycji i Cykli...

dxqxump
dxqxump

01.10. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu zmalał - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Spadek odnotowywany jest nieprzerwanie od końca 2009 roku, choć w ostatnich miesiącach uległ on spowolnieniu. Oznacza to, że nie powinno dochodzić do wzrostu bezrobocia w najbliższych miesiącach.

"W sierpniu, według badań IRG SGH, odnotowano nieznaczną poprawę koniunktury w przemyśle przetwórczym. Czynniki o charakterze cyklicznym nadal pozytywnie oddziałują na aktywność gospodarki, utrzymuje się jednak negatywny wpływ czynników o charakterze losowym. Miały one przełożenie na pogorszenie ocen bieżącej sytuacji gospodarczej wśród menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych. Co więcej przedsiębiorstwa spodziewają się dalszego pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarczej państwa. Z drugiej strony od wielu miesięcy firmy zwiększają zatrudnienie i przewidują utrzymanie się tej tendencji w najbliższych miesiącach, przy czym przedsiębiorstwa prywatne oczekują spadku zatrudnienia, a publiczne dalszego wzrostu" - napisano w komentarzu.

"Wnioski z badania GUS są relatywnie zbieżne (odnotowano niewielką poprawę klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym). Przedsiębiorstwa przewidują większą skalę redukcji zatrudnienia niż w lipcu. Redukcje zatrudnienia planują głównie producenci: sprzętu transportowego, odzieży, metali oraz prowadzący działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji nośników informacji. Niewielkie zwiększenie zatrudnienia przewidują głównie producenci: urządzeń elektrycznych, wyrobów farmaceutycznych, mineralnych surowców niemetalicznych oraz pozostałych wyrobów" - dodano.

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 11,3 proc. wobec 11,4 proc. w lipcu. (PAP)

jba/ ana/

dxqxump
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxqxump