Trwa ładowanie...
d4gj280

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury spadł w I o 0,6 pkt - BIEC

31.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w styczniu 2012 roku spadł o 0,6 punktu wobec...

Share
d4gj280

31.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w styczniu 2012 roku spadł o 0,6 punktu wobec grudnia - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w komunikacie. W 2012 roku należy oczekiwać stabilizacji wzrostu gospodarczego na poziomie nieznacznie niższym niż w 2011 roku.

Z badania wynika, że spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu trzy poprawiły się, zaś pięć uległo pogorszeniu.

"Do pozytywnych sygnałów płynących z gospodarki zaliczyć należy trwający od czterech miesięcy wzrost tempa zamówień w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych. Przybywa głównie zamówień realizowanych na rynek krajowy. Niepokoi jednak jednoczesny znaczny spadek zamówień realizowanych na eksport" - napisano w komentarzu do badania.

d4gj280

"Nieznacznie spadły zapasy wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. Zmiana była jednak niewielka w porównaniu do wzrostu zapasów, jaki odnotowano w miesiącu poprzednim (...). Ostatnią składową, która poprawiła się wobec poprzedniego miesiąca była podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym. Kolejny miesiąc wynikało to głownie ze wzrostu depozytów przedsiębiorstw i gospodarstw domowych" - dodano.

Z badania wynika, że wśród składowych oddziałowujących na spadek wartości WKK największy wpływ miał spadek dynamiki zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów.

"Pogorszyła się również wydajność pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych" - dodano. (PAP)

nik/ jtt/

d4gj280

Podziel się opinią

Share
d4gj280
d4gj280