Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury spadł w V o 0,2 pkt. mdm - BIEC

29.05. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w maju 2012 roku spadł o 0,2 punktu - podał...

29.05.2012 | aktual.: 29.05.2012 09:23

29.05. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w maju 2012 roku spadł o 0,2 punktu - podał instytut BIEC w komunikacie.

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w maju 2012 roku spadł o 0,2 punktu. Był to kolejny miesiąc sygnalizujący nadchodzącą słabszą koniunkturę w gospodarce" - napisano w komentarzu do badania.

"Niepokojące jest, że spośród ośmiu składowych wskaźnika w przypadku pięciu obserwujemy trwającą od ponad roku tendencję do pogarszania się. Sytuacja w otoczeniu polskiej gospodarki nie sprzyja zmianie kierunku tych tendencji" - dodano.

W maju br. trzy składowe wskaźnika oddziaływały w kierunku jego wzrostu zaś pięć uległo pogorszeniu w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca.

"Najsilniejszy wpływ na spadek wskaźnika miał wyraźny wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. Menadżerowie firm problem nadmiernych zapasów sygnalizują od wczesnej jesieni ubiegłego roku. (...) Druga składowa działająca negatywnie na wartości wskaźnika to wolniejsze tempo napływu nowych zamówień. Kurczą się głównie zamówienia realizowane na rynek krajowy, głównie zaspakajające popyt konsumpcyjny" - napisano w raporcie.

Pozostałe składniki, które działały w kierunku obniżania WWK to zmniejszająca się realna podaż pieniądza M3, spadki indeksów giełdowych oraz odczuwane przez firmy pogorszenie sytuacji finansowej. Z kolei trzy składowe, które działały w kierunku poprawy wskaźnika to wydajność pracy oraz dynamika zadłużania się gospodarstw domowych tytułu kredytów oraz oceny ogólnej tendencji w gospodarce. (PAP)

fdu/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługiankiety
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)