WWK po okresie mocnego wzrostu w lipcu lekko wyhamował - BIEC
27.7.Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce po trzech miesiącach intensywnego wzrostu w lipcu...
27.7.Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce po trzech miesiącach intensywnego wzrostu w lipcu nieznacznie wyhamował - podało w poniedziałek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Spośród ośmiu składowych wskaźnika trzy poprawiły się w stosunku do notowań sprzed miesiąca, jedna pozostała na niezmienionym poziomie zaś cztery uległy pogorszeniu.
"W gospodarce utrzymuje się stosunkowo wysoki popyt konsumpcyjny pomimo wzrostu bezrobocia i spadku realnych wynagrodzeń. Kurczy się jednak popyt na inwestycje" - napisano w komentarzu do badań.
Spośród składowych charakteryzujących się największym wzrostem wymienić należy wydajność pracy.
"Jest to już drugi miesiąc jej poprawy. Przyczyniły się do tego redukcje kosztów związanych z zatrudnieniem. Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do poprawy wydajności pracy w ostatnim miesiącu była nieco wyższa produkcja sprzedana przemysłu" - uważają analitycy BIEC.
Przypominają także, że wydajność pracy pogarszała się systematycznie od kwietnia 2008r.
BIEC podaje także, że niewielkiemu ograniczeniu uległo tempo napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach.
"Dotyczy to zarówno zamówień krajowych jak i tych z zagranicy. Nie powinno to na razie zagrażać ostrym ograniczaniem planów produkcyjnych przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach. Od jesieni ubiegłego roku firmy w ramach cięcia kosztów redukowały mocno zapasy wyrobów gotowych. W tej sytuacji krótkotrwałe ograniczenie w zamówieniach pozwala na utrzymanie zaplanowanego poziomu produkcji nawet jeśli jej część miałaby trafić do magazynu" - uważają analitycy.
"Spadek zamówień eksportowych częściowo wynika z umocnienia się złotego, częściowo zaś jest konsekwencją przeciągającej się fazy materializacji oczekiwań co do nadejścia ożywienia u naszych głównych partnerów handlowych" - dodają.
Ich zdaniem popyt krajowy na towary o charakterze konsumpcyjnym nie uległ poważniejszemu ograniczeniu.
"Przede wszystkim, płace realne do tej pory wzrastały, zaś czerwiec był pierwszym miesiącem w którym odnotowano ich spadek; redukcje zatrudnienia po części kompensowane są wzrostem aktywności "szarej strefy" i sezonowym ożywieniem w budownictwie, turystyce i przetwórstwie spożywczym" - wynika z badań Biura.
"Stąd na razie nie pojawiły się jeszcze symptomy ubożenia społeczeństwa, które zagrażałyby istotnemu ograniczeniu konsumpcji. Ponadto, konsumpcja jest stosunkowo odporna na załamania aktywności gospodarki" - dodają.
Z drugiej strony BIEC dostrzega kurczący się popyt na towary o charakterze inwestycyjnym.
"Przyczynia się do tego zacieśnianie polityki kredytowej prowadzonej przez banki" - podkreślają eksperci.
"Od kilku miesięcy wartość kredytów udzielonych firmom wyraźnie spada. Z drugiej strony firmy ograniczają swe plany inwestycyjne do czasu pojawienia się zdecydowanie wyraźnych dowodów na nadchodzące ożywienie w świecie i kraju" - dodają.
Badania BIEC wykazują także, że przeciągające się oczekiwanie na powrót życia gospodarczego do sytuacji sprzed recesji oraz niewątpliwie trudniejsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej wywierają wpływ na postrzeganie przez menedżerów przedsiębiorstw swej własnej sytuacji finansowej oraz kondycji całej gospodarki.
"Oceny perspektyw rozwojowych całej gospodarki bez względu na sytuację własnej firmy od dwóch miesięcy pozostają na niezmienionym poziomie. Najgorsze oceny pojawiły się w lutym br. Marzec i kwiecień przyniosły ich zdecydowaną poprawę, zaś ostatnie dwa miesiące stabilizację" - podaje Biuro.
"Nieco gorsze w ostatnich dwóch miesiącach są oceny własnej kondycji finansowej firm. Przedsiębiorcy uznają, że jest ona nieco gorsza niż na koniec pierwszego kwartału, choć nie tak zła jak w końcu ubiegłego roku" - wynika z badań.
BIEC przypomina także, że podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym od trzech miesięcy nie wzrasta.
"Podobnie, na niezmienionym poziomie pozostaje ilość gotówki w obiegu. Świadczy to o braku przyrostu liczby i wartości transakcji zawieranych w gospodarce. Zdecydowanemu osłabieniu uległa akcja kredytowa dla przedsiębiorstw i konsumentów, przybyło natomiast depozytów firm, co częściowo można tłumaczyć zwrotem nadpłaconych podatków" - oceniają analitycy. (PAP)
bg/ gor/