Trwa ładowanie...
d2fyngq
d2fyngq
Gazeta Krakowska
Moje finanse

Wybierz OFE, zanim cię wylosują

Osoby, które w ostatnich miesiącach rozpoczęły pracę i nie przystąpiły do żadnego funduszu emerytalnego, zostaną przydzielone przez ZUS do jednego z nich w drodze losowania. Aby tego uniknąć, należy samemu wybrać OFE do 10 stycznia 2008 r.
Share
d2fyngq

Samodzielny wybór funduszu pozwala mieć większy wpływ na przyszłą emeryturę. W rezultacie losowania możemy bowiem być przypisani tylko do niektórych funduszy. Ich wyniki w pomnażaniu składek nie są najgorsze, ale na rynku są od nich lepsi.

W losowaniu biorą udział jedynie OFE, które posiadają nie większy niż 10-proc. udział w rynku pod względem wysokości zarządzanych aktywów, i osiągnęły stopę zwrotu wyższą niż średnia w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych, publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że z losowania są wykluczone największe OFE, często osiągające najlepsze wyniki finansowe.

_ Młodzi ludzie zwykle nie myślą o emeryturze, ale decyzja o wyborze OFE powinna być świadoma i poprzedzona analizą _ - radzi Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. _ Pod uwagę trzeba wziąć efektywność inwestycyjną funduszu, poziom podejmowanego ryzyka inwestycyjnego, koszty, wiarygodność instytucji zarządzającej funduszem i poziom obsługi klienta. Losowanie obejmie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., podlegające ubezpieczeniu społecznemu, które otrzymały wezwanie z ZUS. _

d2fyngq

Nie dotyczy to studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie. Losowanie OFE jest przeprowadzane dwa razy do roku - w styczniu i w lipcu. Obecnie w Polsce działa 15 OFE zarządzanych przez 15 powszechnych towarzystw emerytalnych. OFE mają charakter otwarty, co oznacza, że każdy uprawniony może dowolnie wybrać fundusz, a ten nie może odmówić członkostwa. Obowiązkiem funduszu zapisanym w ustawie jest lokowanie składek w sposób bezpieczny.
Zawsze można zmienić fundusz na inny, wiąże się to jednak z kosztami. W przypadku zmiany funduszu w ciągu roku opłata wyniesie 160 zł. W przypadku zmiany funduszu po roku, ale przed upływem dwóch lat, koszt wyniesie 80 zł. Dopiero po dwóch latach można zmienić fundusz bezpłatnie.

Robert Kiewlicz
POLSKA Gazeta Krakowska

Polecamy:

» Wszystko o OFE, który Cię interesuje

d2fyngq

Podziel się opinią

Share
d2fyngq
d2fyngq