Trwa ładowanie...

Wyciekło instrumentarium wywiadu elektronicznego GCHQ Wielkiej Brytanii

Brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ ma narzędzia służące do manipulowania informacjami dostępnymi w internecie i komunikacji za jego pośrednictwem, infiltrowania komputerów oraz rozpowszechniania określonych treści na portalach - ujawnia BBC i "The Independent" opierając się na dokumentach opublikowanych przez Edwarda Snowdena.

Wyciekło instrumentarium wywiadu elektronicznego GCHQ Wielkiej BrytaniiŹródło: AFP, fot: Leon Neal
d37muuz
d37muuz

Brytyjskie media powołują się z kolei na portal The Intercept i zamieszczony tam dokument Edwarda Snowdena. Dokument przygotowano w JTRIG, komórce GCHQ zajmującej się m.in. analizą zagrożeń.

- Wygląda na to, że zakres działania GCHQ sięga od zakłócania aktywności internetowej po "operacje informatyczne" mające na celu wpływanie na opinię publiczną w innych krajach - podkreślił korespondent BBC Gordon Corera specjalizujący się w zagadnieniach bezpieczeństwa.

Do instrumentarium GCHQ należą m.in. techniki przechwytywania prywatnych zdjęć z Facebooka, danych z portalu Linkedin, modyfikowania danych w programie Excel, możliwość zablokowania elektronicznej poczty wybranego użytkownika, wpływanie na wyniki internetowych sondaży itp.

Ogółem zestaw (ang. toolbox, czyli skrzynka z narzędziami) składa się z około stu różnych instrumentów, niektórych pod osobliwymi nazwami, jak np. Betonowy Osioł, Krem z filtrem przeciwsłonecznym, Wściekły Pirat, Kula Armatnia itp.

GCHQ zareagowała na przeciek wydając standardowy komunikat głoszący, że "działa zgodnie z prawem, w ustalonych ramach politycznych i podlega ścisłemu nadzorowi".

d37muuz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37muuz