Wyczekiwanie trwa

Opory na indeksach nie zostały pokonane, ale utrzymywanie się cen na wysokich poziomach należy interpretować jako pozytywny sygnał w krótkim terminie. Wczorajsze spadki były stosunkowo płytkie, a indeksy azjatyckie zignorowały negatywne zamknięcie w USA.

10.12.2008 11:55

Poranne otwarcie na rynkach europejskich było pozytywne, ale indeksy utknęły w miejscu, co świadczy o pewnej nerwowości. Bliskość istotnego oporu na S&P500 zachęca do otwierania krótkich pozycji, ale dopiero zamknięcie luki wzrostowej i spadek poniżej 870 będzie sygnałem sprzedaży. W raporcie o pozycjach traderów na kontraktach terminowych widać wyraźny wzrost długich pozycji dużych traderów w ostatnich kilku tygodniach. Być może gracze nastawiają się więc na dłuższą korektę wzrostową.

Główne pary walutowe pozostają w ostatnich zakresach. Taka sytuacja może przedłużyć się do końca roku. Zmienności implikowane opcji zaczęły powoli spadać w ostatnich dniach, ale nadal inwestorzy zdecydowanie preferują kupowanie opcji sprzedaży euro i kupna dolarów. W dniu dzisiejszym publikowany będzie raport o zapasach benzyny i ropy. W ostatnich tygodniach ze względu na niskie ceny benzyny w USA oraz święto Dziękczynienia odnotowano znaczący wzrost sprzedaży benzyny. W najbliższych tygodniach można spodziewać się dalszego spadku zapasów benzyny w związku z nadchodzącymi świętami. Notowania kontraktów terminowych na ropę na pozostają znacząco powyżej ceny spotowej, co traderzy masowo wykorzystują do zawierania transakcji arbitrażowych polegających na sprzedaży ropy na termin, kupna na spot i magazynowania jej. W związku z tym rosną ostatnio ceny magazynowania ropy i prawdopodobnie niedługo taki arbitraż przestanie się opłacać.

Złoty pozostaje słaby do większości walut i rośnie prawdopodobieństwo testu poziomu 4,00 w tym tygodniu.

EURPLN

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami złoty pozostaje pod presją sprzedających. Nowy szczyt na zamknięciu w dniu wczorajszym sugeruje, że złoty może pozostać słaby w najbliższych dniach. Spodziewamy się testu poziom 4,00 jeszcze w tym tygodniu. Presja kupujących waluty w krótkim terminie będzie narastać w miarę wzrostu kursów. Może to doprowadzić do uruchomienia zleceń stop loss i zwiększenia dynamiki trendu. Powinno to nastąpić w pobliżu 4,00. Pozostałe waluty z regionu zachowują się w miarę stabilnie, co świadczy o lokalnym charakterze obecnego ruchu.

EURUSD

Na eurodolarze ukształtował się krótkoterminowy trend wzrostowy ( w ramach średnioterminowego trendu bocznego). Wskazuje na to sekwencja trzech coraz wyższych dołków i szczytów. Ruch wzrostowy powstrzymywany jest przez strefę oporu powyżej 1,2950, gdzie znajduje się 76,4% zniesienie fibo. Przebicie 1,30 nie udało się za pierwszym podejściem. W konsekwencji rynek może ponownie przetestować wsparcie przy 1,28. Średnioterminowy trend boczny charakteryzuje się wieloma fałszywymi wybiciami i takie będziemy obserwować w najbliższym czasie. Początek nowego roku może przynieść silniejszy ruch trendowy.

GBPUSD

Funt próbuje utrzymać się w trendzie bocznym do dolara. Stabilizacja notowań GBPUSD w pobliżu 1,48 może przerodzić się w kolejną próbę powrotu ponad 1,50. Ponowne przebicie wczorajszego minimum (1,4677) będzie negatywnym sygnałem dla funta. Funt pozostaje szczególnie słaby do euro, natomiast brak trendu na głównych parach dolarowych sprzyja dalszej konsolidacji funtdolara w zakresie 1,50-1,45. Ewentualnemu spadkowi eurodolara będzie towarzyszył spadek eurofunta. W efekcie funtdolar powinien pozostawać w zakresach.

USDJPY

USDJPY pozostaje w bardzo wąskich zakresach. W ostatnich dniach jen w ograniczonym stopniu reagował na zmianę nastrojów na giełdach. Najbliższym oporem będzie strefa poniżej 94 i tam sugerujemy zajmowanie krótkich pozycji. Mimo uspokojenia nastrojów na giełdach, rynek opcji nadal preferuje kupowanie opcji jen call, które są znacznie droższe od opcji jen put. Sądzimy, że jen w dalszym ciągu nie będzie reagował osłabieniem na wzrosty na rynkach akcji. Awersja do ryzyka i zmienność są ciągle na zbyt wysokim poziomie aby carry trade był opłacalny.

IDMSA.PL

eurozłotydolar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)