Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 1 grudnia, 20.00

...

01.12.2011 | aktual.: 01.12.2011 20:23

01.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Klub PiS złożył w czwartek wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego - poinformowało PAP Biuro Prasowe klubu PiS. Wniosek ma związek z poniedziałkową wypowiedzią Sikorskiego w Berlinie.

- Kierunek i zasadnicze tezy poniedziałkowego wystąpienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie były zaakceptowane przeze mnie i są wynikiem wielomiesięcznej pracy całego rządu - oświadczył w czwartek premier Donald Tusk.

- Premier Donald Tusk bronił w czwartek poniedziałkowego przemówienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie. Pałac Prezydencki uważa jednak, że wystąpienie ministra "w takim miejscu i czasie mogło zaszkodzić konstruktywnej debacie w kraju" - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

- Pierwszym testem dla PZPN będzie wybór nowego sekretarza generalnego; związek powinien rozpisać konkurs i poszukać na to stanowisko profesjonalisty - przekonuje poseł PO, były piłkarz Cezary Kucharski.

- Brutalne zachowania wobec dziennikarzy to zdarzenia wymierzone nie tylko przeciwko pracownikom mediów i poszczególnym nadawcom, ale także przeciwko systemowi demokratycznemu, w którym ważną rolę publiczną pełnią media - oceniła w czwartek KRRiT.

- 15 grudnia posłowie wysłuchają informacji rządu o polskiej polityce zagranicznej. W debacie będzie uczestniczył premier Donald Tusk.

- Do końca roku do policji zostanie przyjętych jeszcze ponad 1,7 tys. funkcjonariuszy; w listopadzie liczba wakatów w policji wyniosła ponad 6,3 tys. - poinformował w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki. Obecnie w Polsce jest 96 tys. policjantów.

- Polskie LNG, inwestor budowanego w Świnoujściu gazoportu, skontroluje zatrudnienie przez wykonawcę projektu pracowników na budowie i wypłaty wynagrodzeń dla nich. To efekt m.in. doniesień medialnych, że w powstającym terminalu pracują na czarno pracownicy, którzy nie otrzymują wypłaty.

- 7, 8 i 9 grudnia przeprowadzona będzie diagnoza kompetencji gimnazjalistów, czyli próbny egzamin dla gimnazjalistów - przypomniał w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki. Odpowiadał on na poselskie pytanie dotyczące przygotowań do egzaminu.

- Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek, że rządowe projekty ustaw dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego oraz składki rentowej będą zgodne z tym, co zapowiedział w expose.

- Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej wymaga wielu zmian, dlatego musi zostać skierowany do dalszych prac w komisjach - uznali posłowie. W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu, związanego z realizacją celów założonych w ustawie budżetowej na 2012.

- Premier Donald Tusk opowiedział się w czwartek za wzmocnieniem Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego. Podkreślił, że nad wyposażoną w mocne narzędzia KE powinna być wbudowana demokratyczna kontrola, a taką rolę mógłby odgrywać Parlament Europejski.

- Prezes Rady Ministrów powołał Rafała Baniaka na stanowisko podsekretarza w Ministerstwie Skarbu Państwa - poinformował resort w komunikacie. W poprzedniej kadencji rządu Baniak był wiceministrem gospodarki.

- Sejm odrzucił w czwartek wniosek Solidarnej Polski o odwołanie Wandy Nowickiej (Ruch Palikota) z funkcji wicemarszałka.

- Prokurator IPN zażądał kar po 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat dla b. szefa PZPR Stanisława Kani i b. szefa MSW Czesława Kiszczaka w procesie o wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. Obrona, która zabierze głos 20 grudnia, chce uniewinnienia.

- Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaskarżył w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy refundacyjnej dotyczące kar finansowych dla lekarzy. OZZL informuje na swojej stronie internetowej, że w jego ocenie, niekonstytucyjne są przepisy dotyczące kar finansowych dla lekarzy za wypisanie recepty nieuzasadnionej względami medycznymi albo niezgodnej z uprawnieniami pacjenta lub niezgodnej z listą leków refundowanych. Przepisy te mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia.

- CBA sprawdza, czy w kilku szpitalach onkologicznych nie doszło do nieprawidłowości przy wydawaniu środków na Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych. Kontrolowane jest m.in. Centrum Onkologii w Warszawie - poinformował PAP w czwartek rzecznik biura Jacek Dobrzyński.

- Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił wyrok sądu pierwszej instancji podtrzymujący decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie nałożenia na Pocztę Polską 6,6 mln zł kary - poinformował w czwartek rzecznik Poczty Zbigniew Baranowski.

- Klub Solidarna Polska chce, by PZPN obniżył pięciokrotnie podstawowe wynagrodzenie prezesa związku. Politycy SP zapowiedzieli w czwartek, że klub wyśle do PZPN propozycję projektu uchwały w tej sprawie. Liczą, ze zarząd związku przyjmie ją na najbliższym posiedzeniu.

- W ciągu 30 dni zapadnie decyzja, czy zostanie wszczęte śledztwo w związku z nagraniami mającymi wskazywać na korupcję w PZPN. Do warszawskiej prokuratury okręgowej wpłynęły m.in. stenogramy z nagrań wykonane przez CBA.

- SLD ma zamiar złożyć projekt zmian w ustawie o sporcie, które miałyby zapewnić większą, niż obecnie, przejrzystość funkcjonowania związków sportowych. Projekt to pokłosie trwającej od kilku dni burzy wokół PZPN.

- Ruch Palikota chce delegalizacji PZPN i przygotuje projekt ustawy o związkach sportowych, która to umożliwi - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu Ruchu Andrzej Rozenek.

- Mec. Andrzej Grabiński został w czwartek wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu. Grabiński został zgłoszony przez PiS po tym, gdy w sejmowym głosowaniu dwukrotnie przepadła zaproponowana przez PiS kandydatura byłego posła Karola Karskiego

- Premier Donald Tusk odwołał Julię Piterę ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją - poinformował w czwartek w radiowej Trójce rzecznik rządu Paweł Graś.

- Premier Donald Tusk podpisał nominację dla Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz na stanowisko pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania. Kozłowska-Rajewicz będzie sekretarzem stanu w kancelarii premiera - poinformował w czwartek rzecznik rządu Paweł Graś.

- Polska poprze białoruskiego opozycjonistę, skazanego niedawno przez sąd w Mińsku na kolonię karną Alesia Bialackiego jako kandydata do przyszłorocznej pokojowej Nagrody Nobla - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł dyplomatycznych w Polsce i Szwecji.

- Słowacki minister zdrowia wystąpił do rządu polskiego o pomoc w zabezpieczeniu świadczeń zdrowotnych dla pacjentów - poinformował resort zdrowia. Na Słowacji z powodu protestu lekarzy wprowadzono stan wyjątkowy w kilkunastu szpitalach.

- Tegoroczny listopad był najlepszym listopadem w historii Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Lotnisko odprawiło ponad 215 tys. podróżnych, czyli o 12 proc. więcej niż rok temu o tej samej porze.

- Większość Polaków (80 proc.) uważa, że osoby zakażone HIV lub chore na AIDS powinny mieć prawo do kontynuowania swojej pracy, a prawie połowa akceptuje zachowanie choroby w tajemnicy przed społecznością - wynika z badań OBOP przeprowadzonych dla Krajowego Centrum ds. AIDS.

- 88 proc. ankietowanych nie przeszkadza krzyż zawieszony w klasie szkolnej lub w urzędzie, razi to 10 proc. badanych - wynika z sondażu przygotowanego przez CBOS. Wieszanie krzyży w budynkach publicznych razi przede wszystkim osoby niewierzące (54 proc.) oraz rzadziej i w ogóle nieuczestniczące w praktykach religijnych (40 proc.). Wśród osób, które praktykują kilka razy w roku, jedynie 13 proc. składa takie deklaracje.

- Bezpiecznik odpowiadający m.in. za awaryjne wysuwanie podwozia był wyłączony, a systemy samolotu tego nie sygnalizowały; maszyna przed startem była sprawna - stwierdziła komisja badająca awaryjne lądowanie boeinga 767 1 listopada na lotnisku Warszawa-Okęcie.

- Most, który połączy Białołękę z Bielanami, będzie nosił imię polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie - zdecydowali w czwartek stołeczni radni. Przeprawa powszechnie nazywana jest mostem Północnym. Wniosek, by przeprawę nazwać imieniem noblistki, zgłosili radni PO, poparła go podkomisja ds. nazewnictwa. Z kolei negatywną opinię w tej sprawie wyraziły rady dzielnic: Białołęki i Bielan oraz Zespół Nazewnictwa Miejskiego. Za nazwą most Północny w sondażu stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej opowiedziało się ponad 80 proc. warszawiaków, którzy wzięli w nim udział (7,4 tys. osób). Prawie 16 proc. chciało, aby most nosił imię Marii Skłodowskiej-Curie.

- Kwiaty pod krzyżem-pomnikiem przy katowickiej kopalni Wujek złożył w czwartek pierwszy przywódca Solidarności, b. prezydent Lech Wałęsa. W przemówieniu przed kopalnią apelował o refleksję, by ofiara górników tej kopalni z 1981 r. już nigdy się nie powtórzyła.

- Przykro mi, że człowiek tak dojrzały nie dostrzega tak oczywistej rzeczy jak interes narodowy w tych skomplikowanych czasach - tak premier Donald Tusk odniósł się do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o marszu niepodległości 13 grudnia.

- Należy wyeliminować karę śmierci, a nie przywracać ją - podkreślił rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch w oświadczeniu przesłanym w czwartek PAP. Zaapelował także do polityków, by nie traktowali wybiórczo nauczania Kościoła. (PAP)

amp/ now/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)