Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 11 sierpnia, 20.00
...
11.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Jesteśmy daleko od podejmowania jakichkolwiek awaryjnych rozwiązań - powiedział w czwartek minister finansów Jacek Rostowski, nawiązując do sytuacji Polski w związku z kryzysem finansowym na świecie. Dodał jednak, że sytuacja wymaga monitorowania.
- Minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała plan finansowy NFZ na 2012 r. Na świadczenia zdrowotne Fundusz przeznaczy ponad 61,5 mld zł, czyli o prawie 6,3 proc. więcej niż w br. Większe pieniądze oznaczają większą dostępność świadczeń - przekonywała w czwartek Kopacz.
- Trzy-cztery tysiące ludzi uczestniczyło w czwartek w pogrzebie przewodniczącego Samoobrony, byłego wicepremiera Andrzeja Leppera. Szef Samoobrony został pochowany w Krupach (Zachodniopomorskie), niedaleko Zielnowa, w którym mieszkał.
- Polska prokuratura przekazała białoruskim śledczym dane o kontach opozycjonistów - twierdzą przedstawiciele organizacji pozarządowych. Prokuratura Generalna wyjaśnia, że była to pomoc prawna. MSZ twierdzi, że Mińsk wykorzystuje umowy międzypaństwowe, by represjonować opozycję.
- 42 proc. kandydatów na listach wyborczych PO to kobiety, 14 pań jest liderkami list - poinformowała w czwartek rzeczniczka sztabu Platformy Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak podkreśliła, PO jako jedyna partia nie miała problemu ze znalezieniem kobiet na listy.
- Wydatki PSL na kampanię wyborczą nie przekroczą 10 milionów złotych - zapowiada szef sztabu ludowców Eugeniusz Grzeszczak. W kampanii PSL chce mówić o swoim dorobku koalicyjnym, dotyczącym m.in. kwestii opcji walutowych, spreadów i ułatwień dla przedsiębiorców.
- Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła w czwartek zawiadomienia o utworzeniu kolejnych 7 komitetów wyborczych, m.in. Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, Partii Demokratycznej-Demokraci.pl oraz KW Cimoszewicz do Senatu. W sumie zarejestrowano już 18 komitetów.
- Komisja zakładowa "S" Stoczni Gdańsk zaprosiła na obchody 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych do Gdańska prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast władze krajowe związku spośród polityków postanowiły zaprosić tylko prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu.
- Szef CBA Paweł Wojtunik przesłał do prokuratora generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sześciu sprawach rozpatrywanych przez Komisję Majątkową. Chodzi o nieruchomości m.in. w Warszawie, Żorach, Nysie i Bytomiu.
- Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza, czy wszcząć śledztwo w sprawie przetargów w jednostce specjalnej GROM, czy też tego odmówić. Na decyzję ma 30 dni. Resort obrony poinformował, że sprawa ta "na dziś" nie wpłynie na decyzje kadrowe.
- Nie będzie prokuratorskiej skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego w sprawie ppłk. Marka Miłosza, prawomocnie uniewinnionego od zarzutu sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy śmigłowca w 2003 r., z premierem Leszkiem Millerem na pokładzie - ustaliła PAP w prokuraturze.
- Niemal pół miliona zł kary ma zapłacić TVN za program Kuby Wojewódzkiego z 2008 r., w którym miniaturki polskiej flagi wkładano w atrapy psich odchodów - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.
- CBŚ zatrzymało Rafała P. ps. Franek, członka gangu "Szkatuły" i jednego z największych dilerów narkotyków w stolicy. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia. (PAP)
amp/ jtt/