Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 12 sierpnia, 20.00
...
12.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- W czwartek przed południem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską. Uroczystość odbyła się po kilkudziesięciu minutach od podania informacji, że jest zgoda konserwatora zabytków na takie upamiętnienie.
- Nie chcieliśmy znowu dopuścić do gorszących scen - w ten sposób szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski tłumaczył w czwartek szybką decyzję o zorganizowaniu uroczystości odsłonięcia tablicy na Pałacu Prezydenckim upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.
- Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku sierpnia, PO mogłaby liczyć na poparcie 41 proc. osób, które zadeklarowały udział w głosowaniu, a PiS - na 29 proc. - wynika z sondażu CBOS. Próg wyborczy przekroczyłby jeszcze tylko SLD, który w sondażu otrzymał 9 proc.
- Senat poparł w czwartek ustawę o ewidencji ludności, zakładającą, że od 1 stycznia 2014 roku zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy. Ustawa wprowadza ponadto ułatwienia w kwestii meldunku już od stycznia 2011 roku.
- W czwartek po godz.14 zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie znowelizowali specustawę powodziową. Dzięki zmianom pomocą w niej przewidzianą zostaną objęci także poszkodowani w sierpniowej powodzi na Dolnym Śląsku.
- Senat przyjął bez poprawek znowelizowaną w czwartek przez Sejm specustawę powodziową. Głosowało 81 osób, wszyscy byli za jej przyjęciem
- Szef doradców premiera Michał Boni powiedział w czwartek dziennikarzom, że postuluje odrzucenie założeń do zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych przygotowanych przez resort pracy. Zaznaczył jednak, że jest gotów do dyskusji na ten temat.
- Działacze Greenpeace, którzy od środy demonstrują przeciw wycince Puszczy Białowieskiej i chcą rozszerzenia parku narodowego, po nocy spędzonej w namiotach pod Ministerstwem Środowiska, przygotowują m.in. pokaz zdjęć z ostatniej wycinki w lesie.
- Szef MSWiA Jerzy Miller powiedział w czwartek, że analiza nagrań z rejestratorów samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem, jest zaawansowana. W opinii Millera odczytane w Polsce dodatkowe fragmenty są "średniej rangi".
- Marek i Marcin Dubienieccy zostali zwolnieni z tajemnicy adwokackiej - zdecydował w czwartek Sąd Okręgowy we Wrocławiu na wniosek tutejszej prokuratury. Posiedzenie było niejawne i odbyło się bez udziału stron. Śledczy chcą przesłuchać adwokatów w związku ze sprawą wyprowadzenia pieniędzy z jednego z wrocławskich SKOK-ów.
- Białostockie spółki komunalne pomogą mieszkańcom Bogatyni dotkniętym przez powódź. W uzgodnieniu z władzami tego miasta trafi tam pięć kontenerów mieszkalnych dla rodzin, które straciły domy. Za roczną dzierżawę tych obiektów zapłacą spółki z Białegostoku.
- Państwowa Komisja Wyborcza przygotowuje się do wyborów samorządowych; przeznaczy na ich organizację około 153 mln zł. Jesienią Polacy wybiorą: 107 prezydentów miast, 796 burmistrzów, 1 tys. 576 wójtów oraz radnych gmin, powiatów i województw.
- Premier Donald Tusk zapewnił w czwartek, że pomoc finansowa państwa dla powodzian niezależnie od ubezpieczenia będzie duża. Zaznaczył jednak, że zawsze będzie ona za mała dla powodzian, a za duża z punktu widzenia wydatków publicznych.
- Minister obrony narodowej Bogdan Klich zapowiedział w czwartek w Bogatyni, że żołnierze pomagający w usuwaniu popowodziowych zniszczeń, zostaną w mieście tak długo, jak będzie to konieczne. Obecnie w mieście pracuje ponad 400 żołnierzy.
- Episkopat zaapelował w czwartek, m.in. do osób gromadzących się przed Pałacem Prezydenckim, o umożliwienie przeniesienia ustawionego tam krzyża do kościoła św. Anny.
- Domniemany agent Mossadu Uri Brodsky jest już w Niemczech. W czwartek został wydany policji niemieckiej na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski. (PAP)
zdz/