Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 14 lipca, 17.00
...
14.07.2011 | aktual.: 14.07.2011 17:38
14.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- 65 proc. Polaków nie widzi potrzeby wprowadzania dwudniowego głosowania; 16 proc. uważa, że wszystkie głosowania powinny się odbywać przez dwa dni - wynika z sondażu CBOS przesłanego PAP w czwartek.
- Trybunał Konstytucyjny zajmuje się w czwartek wnioskiem posłów PiS, którzy uważają, że niektóre przepisy Kodeksu wyborczego są niezgodne z konstytucją, m.in. możliwość dwudniowego głosowania, wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu, zakaz płatnych spotów wyborczych i billboardów w czasie kampanii.
- Sejmowa komisja finansów opowiedziała się w czwartek przeciw wnioskowi SLD, który umożliwiłby ustanowienie dodatkowych opłat od wypłaty gotówki z bankomatów. Podobny los spotkał wcześniej analogiczną poprawkę PiS.
- Przygotowany przez SLD projekt nowelizacji prawa bankowego, który zobowiązuje banki do ustalania w umowach kredytowych wysokości spreadów walutowych, trafi do podkomisji ds. instytucji finansowych - zdecydowała w czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych.
- Dwudniowe, nieformalne spotkanie ministrów ds. rozwoju UE rozpoczęło się wczesnym popołudniem w czwartek w Sopocie. Obrady poświęcone będą m.in. strategiom rozwoju Azji Centralnej i Pacyfiku oraz pomocy UE dla krajów trzecich, w tym krajów rozwijających się.
- W Komendzie Głównej Policji zostanie utworzony punkt kontaktowy, który będzie wymieniał informacje z organami ścigania państw unijnych - przewiduje projekt ustawy o wymianie informacji z organami ścigania państw członkowskich UE, który w czwartek przyjął rząd.
- Ograniczenie możliwości zakupu leków zawierających pseudoefedrynę, czyli niektórych medykamentów na katar, do jednego opakowania zakłada projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Sejmowa komisja zdrowia odroczyła decyzję ws. tych przepisów.
- Klub PiS złożył w czwartek wniosek o rozszerzenie kolejnego posiedzenia Sejmu (26-29 lipca) o debatę w sprawie elektronicznego systemu poboru opłat, tzw. e-myta. Złoży również wniosek do NIK o zbadanie tej sprawy.
- Polska Jest Najważniejsza finalizuje rozmowy z Prawicą Rzeczypospolitej i Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym na temat wspólnych list wyborczych. Trwają też rozmowy z Kongresem Nowej Prawicy - podał w czwartek szef klubu PJN Paweł Poncyljusz.
- Podniesienie minimalnej płacy oraz minimalnych rent i emerytur; powszechna edukacja seksualna, walka z dyskryminacją - to niektóre propozycje zaprezentowanego w czwartek programu wyborczego SLD dotyczącego polityki społecznej.
- Być może naruszyłem ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora - przyznał w rozmowie z PAP wiceszef klubu PO Wojciech Wilk, odnosząc się do zarzutów stawianych mu przez CBA. Po rozmowie z szefem klubu PO Wilk poinformował, że nie rezygnuje ze współkierowania klubem.
- Ministerstwo Zdrowia zaprosiło Konsorcjum Octapharma do rozmów aplikacyjnych w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki przetwarzania osocza, w której będą produkowane leki m.in. dla chorych na hemofilię. Ma ona powstać do końca 2015 r.
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie podpisze umowy z wykonawcą, który miałby dokończyć budowę A2 po Chińczykach, dopóki Krajowa Izba Odwoławcza nie wyda decyzji w sprawie dowołania Covec - poinformowała PAP rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken.
- Dzięki przejęciu Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka i wejściu T-Mobile na polski rynek ceny usług telekomunikacyjnych mogą spaść, mogą się też pojawić nowe oferty - uważa wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj.
- Bogusław Piwowar z Rady Nadzorczej TVP, oddelegowany do zarządu spółki, zostanie w piątek oficjalnie jego członkiem i przestanie zasiadać w radzie. Oznacza to, że rada nadzorcza nie będzie mogła działać - KRRiT nie zdążyła uzupełnić jej składu, konkurs trwa.
- Stan ochrony przeciwpożarowej budynków socjalnych w Polsce jest nadal niezadowalający - wynika z przyjętych w czwartek przez rząd wyników kontroli przeprowadzonej w drugiej połowie 2010 r. w związku z tragicznym pożarem hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim.
- Dotychczas 71 tys. osób mieszkających za wschodnią granicą Polski złożyło wnioski o wydanie Karty Polaka. Najwięcej wpłynęło ich do konsulatów na Ukrainie i na Białorusi; stosunkowo niewielkie zainteresowanie Kartą jest w Rosji i w krajach Azji Środkowej.
- Prokuratura Rejonowa w Krakowie Nowej-Hucie umorzyła sprawę wypadku samolotu cessna, do którego doszło w czerwcu 2009 roku podczas VI Pikniku Lotniczego w Czyżykach - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Bogusława Marcinkowska.
- Kilkaset wypełnionych kart do głosowania z zeszłorocznych wyborów samorządowych znaleziono podczas przeszukania samochodu b. komendanta policji z warszawskiej Białołęki- dowiedziała się PAP w stołecznej prokuraturze. Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo biznesmena. Policjanci przeszukali samochód i znaleźli pakiet kart do głosowania z opisem wskazującym, że były one załącznikiem do protokołu wyborczego - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Renata Mazur.
- Nielegalny połów ryb na terenie tzw. obrębu ochronnego to nie wykroczenie, lecz przestępstwo, za które grozi grzywna, a nawet do 2 lat więzienia - uznał Sąd Najwyższy, który uchylił decyzję niższej instancji umarzającej sprawę tego typu.
- Komputer z dostępem do internetu posiada w domu 73 proc. Polaków, jednak co piąty z nich z sieci nie korzysta. Profil na portalu społecznościowym ma 41 proc. osób w kraju; najpopularniejsze są Nasza Klasa i Facebook - wynika z Diagnozy Społecznej 2011.
- Prawie połowa matek dzieci do lat trzech jest z nimi w domu; do pracy wróciła jedna trzecia z nich, jedna piąta nie pracuje zawodowo (bo np. studiuje), siedem proc. matek nie planuje w ogóle powrotu do pracy - wynika z badań "Mama wraca do pracy".
amp/ osz/