Trwa ładowanie...
dflfe7f

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 14 października, 20.00

...

dflfe7f

14.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

­- W Afganistanie w czwartek zginął polski żołnierz z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej - poinformowało PAP Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Kolejny żołnierz został ranny, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

- Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że rząd przyjął pakiet ustaw zdrowotnych. Przewidują one m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały spłacać ich długi; ceny i marże leków finansowanych przez NFZ będą ustalane urzędowo.

- Premier Donald Tusk zapewnił w czwartek nauczycieli, że choć 50 proc. podwyżka ich wynagrodzeń nastąpi z opóźnieniem, to rząd stara się wypełnić zobowiązania wobec tej grupy zawodowej mimo "kryzysu finansowego o wymiarze globalnym".

dflfe7f

- W Kluczborku uroczyście otwarto w czwartek nowy zakład produkcyjny grupy Marcegaglia. W fabryce produkowane będą rury ze stali węglowej z przeznaczeniem m.in. dla motoryzacji. Zatrudnienie znajdzie tam początkowo 300 osób.

- Kierunek był dobry, ale przedstawione rozwiązania stanowią zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków - ocenił podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, odnosząc się do rządowego pakietu ustaw zdrowotnych.

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zastrzeżenia do ustawy refundacyjnej. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie sztywnych marż na leki refundowane, co zlikwiduje konkurencję pomiędzy hurtowniami i aptekami w zakresie sprzedaży leków refundowanych.

- Wejście w życie ustawy o refundacji leków może spowodować, że ich ceny wzrosną; istnieje też ryzyko, że pogorszy się do nich dostęp - podkreślali eksperci na zorganizowanej w czwartek przez PricewaterhouseCoopers konferencji prasowej.

dflfe7f

- Europejski Bank Inwestycyjny udzieli polskiemu rządowi kredytu w wysokości 2 mld euro m.in. na projekty związane z rozwojem małych i średnich firm, zatrudnienie, szkolnictwo i ekologię - poinformowało ministerstwo finansów.

- Prezydent Bronisław Komorowski powołał w czwartek byłego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Stanisława Dąbrowskiego na I prezesa Sądu Najwyższego.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o cenach i kontroli skarbowej - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. W myśl ustawy sprzedawcy nie będą musieli obniżać ceny towaru wadliwego bądź uszkodzonego.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę o ewidencji ludności, która likwiduje obowiązek meldunkowy od 1 stycznia 2014 roku.

dflfe7f

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o RPD, która m.in. uprawnia rzecznika do udziału w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym i występowania do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie przepisów budzących wątpliwości, wnoszenia kasacji lub skargi kasacyjnej.

- Resort infrastruktury przedstawi rządowi w grudniu projekt rozporządzenia ws. korzystania z tych odcinków autostrad, które są obwodnicami miast - poinformował szef ministerstwa Cezary Grabarczyk. Z opłat za przejazd miałyby być zwolnione auta do 3,5 t i motocykle.

- Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała w czwartek, że jest zwolenniczką wprowadzenia tzw. emerytur obywatelskich dla osób, które nie mogły pracować legalnie i zasiliły "szarą strefę".

- W ramach prac Komisji Majątkowej Kościół otrzymał z budżetu 107,5 mln zł odszkodowania za mienie utracone w PRL; 24 mld zł, podawane przez Sławomira Kopycińskiego (SLD), to nieprawdziwa suma - powiedział w czwartek sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.

dflfe7f

- Prof. Michał Kleiber został w czwartek wybrany na prezesa Polskiej Akademii Nauk. Podnoszenie jakości badań naukowych będzie priorytetem - zapowiedział Kleiber w rozmowie z PAP.

- Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował w czwartek, że na jego wniosek do 29 października został wydłużony czas zgłaszania się rolników na akcje prywatyzowanych przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego.

- W latach 2005-2007 bezwzględnie nadużywano technik operacyjnych do pozyskiwania informacji, a skala tego zjawiska była ogromna - uważa przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Janusz Krasoń (SLD).

- Premier Donald Tusk złożył w czwartek w imieniu całego rządu, administracji publicznej i wszystkich Polaków kondolencje rodzinom ofiar tragicznego wypadku drogowego pod Nowym Miastem, w którym zginęło 18 osób.

dflfe7f

- Doniesienie ws. złamania przez ministra skarbu zapisów ustawy o radiofonii i telewizji złożył w czwartek w poznańskiej prokuraturze Filip Rdesiński, prezes publicznego Radia Merkury S.A. w Poznaniu. Jego zdaniem minister dopuścił się ingerencji w ramówkę stacji.

- PiS uważa, że sześciolatki powinny rozpocząć naukę w szkole od września 2020 r., a nie od września 2012, jak zakłada nowelizacja ustawy o systemie oświaty. PiS chce także wdrożenia Narodowego Programu Budowy Przedszkoli.

- Dzień wolny od pracy, 6 stycznia, w święto Trzech Króli, państwo może wprowadzić nie dopisując tego święta do wykazu świąt konkordatowych - poinformował w czwartek sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.(PAP)

osz/ ana/

dflfe7f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dflfe7f