Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 19 kwietnia, 20.00

...

19.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w kwietniu PO mogłaby liczyć na poparcie 29 proc. badanych przez CBOS osób deklarujących udział w głosowaniu. Na PiS zagłosowałoby 22 proc. respondentów. W Sejmie znalazłyby się też: SLD (9 proc.), Ruch Palikota (6 proc.) oraz PSL (5 proc.).

- Z informacji uzyskanych bezpośrednio od ministra zdrowia, wynika, że już w piątek do szpitali trafi pierwszy transport brakujących leków stosowanych w chemioterapii - poinformowała PAP rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska.

- Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zaapelował w czwartek w Białymstoku do tych, którzy w katastrofie smoleńskiej doszukują się spisku czy zamachu, by jeśli nie potrafią szanować przedstawicieli rządu, przynajmniej szanowali polskie państwo, bo jest ono wspólnym dobrem.

- Jacek Męcina - doradca PKPP Lewiatan, członek Komisji Trójstronnej - został nowym wiceministrem pracy i polityki społecznej. Męcina został sekretarzem stanu w MPiPS.

- W SLD skończyły się wybory powszechne na szefa partii; wyniki mają być podane na kongresie partii 28 kwietnia. Jedynym kandydatem był obecny lider Leszek Miller. W sondzie internetowej działacze SLD poparli m.in. wprowadzenie trzeciej stawki podatku dla najbogatszych.

- Agenci CBA zabezpieczyli dokumentację i komputery w siedmiu sądach rejonowych na terenie województwa lubuskiego. Przeszukania objęły też dwie firmy komputerowe w woj. śląskim. Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy przetargach na zakupy oprogramowania.

- CBA zatrzymało trzy osoby, w tym wicedyrektora biura informatyki PKP PLK, w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji przy jednej z inwestycji spółki realizowanej na Śląsku - poinformował PAP rzecznik biura Jacek Dobrzyński.

- Polska po raz pierwszy znalazła się w dwudziestce krajów najbardziej atrakcyjnych dla światowych sieci detalicznych. W naszym kraju reprezentowanych jest 34 proc. marek spośród 326 uwzględnionych w badaniu - wynika z raportu firmy doradczej CBRE.

- Łódzki sąd apelacyjny utrzymał w czwartek w mocy wyrok dożywotniego więzienia dla Ryszarda Cyby, który w październiku 2010 roku w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem Pawła Kowalskiego. Tym samym sąd odwoławczy nie uwzględnił apelacji obrony, uznając ją jako "całkowicie bezzasadną". Wyrok jest prawomocny.

- Niezgodny z konstytucją był przepis, który nie pozwalał ubezpieczonym dochodzić zwrotu nienależnie opłaconych składek zdrowotnych, jeżeli od dnia ich opłacenia upłynęło ponad pięć lat - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Przepis obecnie już nie obowiązuje. Sprawa dotyczyła przepisu, który pozwalał na zwrot nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w ciągu pięciu lat, w sytuacji, gdy ZUS mógł dochodzić zwrotu niezapłaconych składek nawet przez 10 lat. Trybunał wskazał, że od czwartku do wszystkich nieprzedawnionych roszczeń z tytułu składek zdrowotnych stosuje się ogólny, 10-letni termin przedawnienia, określony w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

- Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wysłał w czwartek list do premiera Donalda Tuska, w którym zaproponował spotkanie dotyczące pracy tymczasowej i tzw. umów śmieciowych - poinformował w czwartek w komunikacie rzecznik prasowy Dudy, Marek Lewandowski.

- Stratą w wysokości 88 mln zł TVP zamknęła rok 2011. Plan na ten rok przewiduje stratę 60 mln zł. Władze spółki zaapelowały w czwartek do ministrów finansów i skarbu państwa, by podjęli "skuteczne działania" w sprawie finansowania TVP ze środków publicznych.

- Przedstawiciele organizacji zrzeszających Żydów w Polsce, a także m.in. prezydent Warszawy i mieszkańcy miasta złożyli w czwartek kwiaty przy Bunkrze Anielewicza i pomniku Umschlagplatz. Był to element obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania w getcie.

- Pod koniec maja odbędzie się spotkanie ze związkami zawodowymi pracowników cywilnych służb mundurowych w sprawie podwyżek pensji - zapowiedział w czwartek minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

- Wpłynęło ponad 5,5 tys. wniosków o abolicję - więcej niż podczas dwóch poprzednich tego typu akcji - poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców. Pojawia się coraz więcej "abolicyjnych turystów" próbujących wykorzystać abolicję, aby ominąć prawo innych państw UE.

- Ruch Palikota i Zieloni 2004 zorganizowali w czwartek Sejmie konferencję "Nie dla atomu, tak dla lepszych rozwiązań". Jej uczestnicy zaapelowali do rządu i parlamentarzystów, o podjęcie działań przeciwko budowie elektrowni atomowej w Polsce.

- Ponad sto powiatów zaangażowało się w ekologiczny program Dobry Klimat dla Powiatów. Uczestnicy programu dobrowolnie przyjmują deklarację lokalnych działań dla ochrony klimatu. W czwartek w Warszawie rozpoczęła się I Samorządowa Konferencja Klimatyczna.

- Atak na telewizję Trwam to atak na prawa katolików i na wolność - oświadczył w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z tego powodu, jak powiedział, jego formacja będzie "z całą energią" uczestniczyć w sobotnim marszu w obronie tej telewizji.

- W Polsce powstaje nowy front zimnej wojny wewnętrznej, dlatego celem mojego rządu będzie zapewnienie poczucia bezpieczeństwa wszystkim Polakom, nie tylko wobec kryzysu ekonomicznego, ale także politycznego - oświadczył w czwartek premier Donald Tusk.

- Komitet noblowski przyjął kandydaturę białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla - dowiedziała się w czwartek PAP od Andrzeja Halickiego (PO) z sejmowej komisji spraw zagranicznych i Tomasza Pisuli, prezesa Fundacji Wolność i Demokracja.

- Brytyjski reżyser Roland Joffe, autor filmów "Pola śmierci", "Misja" i "Szkarłatna litera", otrzymał w czwartek z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego klucz do bram miasta. Władze Krakowa liczą, że artysta uwzględni to miasto w swoich planach filmowych.(PAP)

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)