Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 20 maja, 17.00
...
20.05.2010 | aktual.: 20.05.2010 17:38
20.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Na południu kraju stabilizuje się sytuacja po przejściu fali powodziowej. Wysoka woda na Wiśle i Odrze zbliża się do Warszawy i Wrocławia, zalane pozostają miejscowości na Śląsku, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Świętokrzyskiem.
- Dla warszawskich mostów groźniejsza jest powódź roztopowa, wysoka woda nie stanowi dla nich zagrożenia. Nie jest przewidywane zamknięcie którejkolwiek z przepraw - powiedział PAP Jacek Włodarczyk z biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego stołecznego ratusza.
- W czwartek, w godzinach popołudniowych na wielu głównych dopływach górnej Wisły (Przemsza, Soła, Raba, Dunajec, Wisłoka) w górnych biegach, poziom wody opadał. Również na większości dopływów górnej i środkowej Odry IMiGW obserwuje tendencję spadkową stanów wody.
- W ciągu najbliższej doby w zlewni Warty nastąpi dalszy wzrost stanów wody w strefie stanów wysokich. Stany powyżej alarmowych występować będą na wodowskazach: Koło (Warta), Piwonice i Bogusław (Prosna) oraz Białośliwie (Noteć) - podaje IMiGW.
- Na terenach dotkniętych powodzią na razie nie stwierdzono niepokojących zdarzeń epidemiologicznych - poinformował w czwartek PAP Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
- Wojewodowie mają zgodę ministra finansów na rozpoczęcie przekazywania pieniędzy gminom i powiatom na najpilniejsze działania związane z powodzią. W sumie przeznaczonych zostało na ten cel 43,5 mln zł - poinformowało MSWiA.
- Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w czwartek, że chce, aby przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, mogli skorzystać z rozwiązań ustawowych, które miały pomagać firmom przetrwać kryzys gospodarczy.
- Minister pracy Jolanta Fedak postanowiła przekazać z Funduszu Pracy 90 mln zł na wsparcie prac związanych z usuwaniem skutków powodzi i tworzeniem nowych miejsc pracy na terenach ogarniętych klęską - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu Bożena Diaby.
- Premier Donald Tusk zapewnił, że rząd ma pół miliarda złotych do uruchomienia natychmiast na doraźną pomoc dla powodzian.
- Premier Donald Tusk zapewnił w Kłodzie (pow. kozienicki, woj. mazowieckie), że w związku z powodzią Polska może liczyć na pomoc finansową z UE. Jak mówił, jeśli straty powodziowe będą do 3 mld euro, to nasz kraj może liczyć na 100 mln euro pomocy.
- Blisko 1,5 tys. żołnierzy zaangażowanych jest w pomoc mieszkańcom terenów dotkniętych powodzią; dysponują 58 transporterami pływającymi i łodziami saperskimi, 140 pojazdami terenowymi i ok. 110 jednostkami specjalistycznego sprzętu ratowniczego.
- Kwoty odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczycieli powodzianom poznamy na początku przyszłego tygodnia. Nawet w uproszczonym trybie likwidacji szkody, na pieniądze czeka się bowiem kilka dni - powiedział PAP analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń Marcin Tarczyński.
- Ponad 15,5 tysiąca szkód związanych z powodzią zgłoszono do południa w czwartek do PZU - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.
- Wojska Lądowe, Siły Powietrzne i odpowiadające za misje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych mają od czwartku nowych dowódców. Nominacje w Belwederze wręczył pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Nowym Dowódcą Wojsk Lądowych został gen. Zbigniew Głowienka, a Dowódcą Sił Powietrznych gen. Lech Majewski. Dowództwem Operacyjnym Sił Zbrojnych pokieruje gen. Edward Gruszka.
- W resorcie obrony narodowej ani poza nim nie toczą się żadne prace dotyczące zmiany zasad i wysokości odpraw oraz wynagrodzeń przysługujących po zakończeniu służby wojskowej - poinformowało MON.
- Prokuratura Generalna potwierdza wpłynięcie wniosku o uchylenie immunitetów prokuratorskich b. szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z czasów PiS Bogdana Święczkowskiego i Grzegorza Ocieczka. Chodzi o domniemany bezprawny podsłuch Wojciecha Brochwicza.
- Szef klubu PO Grzegorz Schetyna poinformował w czwartek, że 16 zjazdów regionalnych partii - pomimo sytuacji powodziowej - odbędzie się bez zmian - 22 maja. "Kalendarz jest sztywny i twardy. Musimy te zjazdy zrealizować" - podkreślił. W sobotę Platforma organizuje 16 konwencji, które wybiorą władze partii w regionach.
- Wolność i Praworządność - z takim hasłem wyborczym o głosy Polaków będzie zabiegał kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke. Korwin-Mikke poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie, że zwrócił się do pozostałych sztabów wyborczych, aby podpisały porozumienie, w którym zobowiązują się - w chwili gdy któryś z kandydatów zostanie prezydentem - do postawienia przed Trybunałem Stanu winnych zaniedbań związanych z powodzią.
- W piątek zapadnie decyzja, czy planowana na sobotę w Warszawie konwencja kandydata PiS na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego odbędzie się w tym terminie - poinformowała w czwartek PAP szefowa sztabu kandydata PiS Joanna Kluzik-Rostkowska.
- Partia Demokratyczna - demokraci.pl zaapelowała w czwartek do Andrzeja Olechowskiego, aby wycofał się z wyborów prezydenckich i poparł kandydata PO Bronisława Komorowskiego. Olechowski jednak nie ma zamiaru rezygnować z ubiegania się o urząd prezydencki.
- 37 proc. (o 5 pkt. mniej niż w kwietniu) respondentów CBOS wyraża przekonanie, że - ogólnie rzecz biorąc - sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku; 42 proc., (wzrost o 4 pkt.) negatywnie ocenia kierunek zachodzących zmian - wynika z majowego sondażu CBOS.
- 23 proc. respondentów OBOP uważa, że przyczyną katastrofy w Smoleńsku były "ludzkie błędy i uchybienia", 19 proc. - "wyjątkowy zbieg okoliczności, nad którymi nie można było zapanować", 9 proc. - "czyjaś zła wola". 34 proc. sądzi, że "wszystko po trochu".
- Telefon satelitarny na pokładzie Tu-154 składał się ze stacji bazowej i trzech słuchawek; jedna jest w Polsce, dwie w Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym - dowiedziała się w czwartek PAP w prokuraturze wojskowej. Źródło nie informuje, co ze stacją bazową.
- Szczegóły pracy komisji badającej katastrofę prezydenckiego samolotu objęte są zasadą poufności - powiedział w czwartek szef MSWiA Jerzy Miller podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
- W Gdańsku rozpoczęły się w czwartek po południu rozmowy "ostatniej szansy" przed zapowiedzianym na poniedziałek bezterminowym strajkiem generalnym w Grupie Energa SA. Uczestniczą w nim przedstawiciele zarządów kilku spółek należących do Grupy i związków zawodowych.
- Poprawki Lewicy do projektu nowelizacji ustaw regulujących rynek finansowy, w tym zmiana ograniczająca kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego, nie znalazły w czwartek poparcia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
- Przyspieszenie i uproszczenie zasad tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego - to główny cel nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Jego drugie czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie. Projekt poparły wszystkie kluby parlamentarne.
- Przywrócenie w święto Trzech Króli dnia wolnego od pracy i zniesienie uprawnienia do odzyskiwania dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę zakłada projekt PO, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie. Lewica zapowiedziała wniosek o jego odrzucenie.
- Marek Ungier, b. minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, jest prawomocnie uniewinniony od zarzutu ujawnienia tajemnicy państwowej. W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok I instancji.
- Po 13 latach przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zakończył się w czwartek proces w sprawie pożaru hali Stoczni Gdańskiej w listopadzie 1994 r. Tragedia pochłonęła siedem ofiar śmiertelnych, a ponad 280 osób zostało rannych.
amp/ ana/