Trwa ładowanie...
d4l976x
d4l976x

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 25 lutego, 20.00

...
Share
d4l976x

25.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- W przyszłym tygodniu posłowie zajmą się projektem ustawy zakładającym refundację zapłodnień in vitro ze środków NFZ. Będzie on przedmiotem obrad sejmowych komisji: zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Jak powiedział PAP przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS), prace nad ustawą mają się rozpocząć w przyszły czwartek.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiła w czwartek finalny harmonogram prawyborów w PO. Głosować pocztą będzie można do 18 marca, przez internet - w dniach 19-25 marca. 26 marca głosy będą przeliczone, a dzień później zostaną ogłoszone wyniki prawyborów.

d4l976x

- Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 85 proc. akcji spółki Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych - poinformował w czwartek resort skarbu. Oferty można składać do 25 marca w siedzibie MSP.

- Lider Platformy Obywatelskiej w województwie podlaskim Robert Tyszkiewicz został szefem krajowego sekretariatu PO ds. rozwoju obszarów wiejskich. Zapowiada m.in. kongres wiejski Platformy, poprzedzony programową debatą na temat sytuacji na wsi.

- Były szef ABW Bogdan Święczkowski, zeznając w czwartek przed sejmową komisją śledczą badającą okoliczności śmierci Barbary Blidy, ocenił, że mafia węglowa "wbrew twierdzeniom polityków" istniała i nadal istnieje.

- Ponad połowa Polaków uważa, że sprawy kraju idą w złym kierunku, a gospodarka znajduje się w kryzysie - wykazuje przeprowadzony w lutym sondaż TNS OBOP. W porównaniu ze styczniem przybyło jednak nieco optymistów.

d4l976x

- Radosław Sikorski nadal na czele rankingu zaufania do polityków. Szefowi MSZ ufa prawie trzy piąte (59 proc.) badanych przez CBOS. Na drugiej pozycji plasują się premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski - 54 proc. ankietowanych.

- Przedstawiciele MON i izraelskiej firmy Aeronautics podpisali w czwartek umowę o dostawie dwóch zestawów bezzałogowych samolotów rozpoznawczych średniego zasięgu - poinformowało MON. Dostawca "bezałogowców", kupowanych wraz ze szkoleniem i wsparciem logistycznym za 89 mln zł w ramach tzw. pilnej potrzeby operacyjnej, został wyłoniony w przetargu zakończonym 1 lutego. W skład jednego zestawu wchodzą cztery statki latające i dwie naziemne stacje kontroli lotów.

- Czwartek to kolejny dzień pikiety pielęgniarek przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia. Mają tam pozostać do momentu podpisania przez ich protestujące koleżanki z Podbeskidzia porozumień z dyrekcjami szpitali.

- Jest nakaz aresztowania mieszkającego w Szwecji stalinowskiego sędziego Stefana M., podejrzanego przez IPN o niezgodne z prawem przedłużanie aresztu więźniom UB.

d4l976x

- Były poseł LPR Wojciech Wierzejski ma przeprosić naczelnego "Gazety Wyborczej" Adama Michnika za podanie nieprawdy, że Michnik należał do PZPR - orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wierzejski ma też wpłacić 10 tys. zł na zakład niewidomych w Laskach.

- Przedstawiciele Polski Plus chcą, by zarząd TVP przedstawił informację o planowanych emisjach programów na temat historii PRL - poinformowali w czwartek liderzy ugrupowania. Przedstawili projekt dezyderatu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w tej sprawie.

- Prokuratura przesłuchała w czwartek ppłk. Leszka L., b. dowódcę 13. eskadry lotnictwa transportowego w Krakowie, podejrzanego o nieumyślne niedopełnienie obowiązków ws. katastrofy wojskowego samolotu CASA. Mężczyzna nie przyznał się do stawianego mu zarzutu. W katastrofie samolotu CASA w styczniu 2008 roku pod Mirosławcem zginęło 20 lotników - czteroosobowa załoga i 16 oficerów.

- Stołeczny sąd umorzył proces prokuratora, który żądał kary śmierci wobec Stanisława Wawrzeckiego, straconego w 1965 r. na mocy wyroku sądu PRL w tzw. aferze mięsnej. IPN zapowiada zażalenie na tę decyzję. Powodem środowego postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli był "brak znamion czynu zabronionego" Feliksa Eugeniusza W. - dowiedziała się w czwartek PAP w źródłach sądowych.

d4l976x

- Jeden górnik zmarł po wyjechaniu na powierzchnię, a trzech zostało rannych w wyniku wypadku, do którego doszło w czwartek w kopalni ZG Lubin w Lubinie (Dolnośląskie). W wypadku zginął górnik firmy zewnętrznej, która wykonywała usługi dla KGHM Polska Miedź S.A.

- W wyniku piętrzenia lodu i spływu wód roztopowych poziom wody na części rzek dorzecza środkowej Wisły przekracza stan alarmowy lub ostrzegawczy - informuje IMiGW.

- W ciągu najbliższych dwóch dni topnienie pokrywy śnieżnej i prognozowane opady deszczu będą powodować dalsze wzrosty stanów wody w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Na górnej Odrze stany wody mogą wzrosnąć do stanów okołoalarmowych - informuje IMiGW.

- Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny oraz modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego to zadania, na które w 2010 r. z budżetu państwa zostanie przekazanych 95 mln zł. (PAP)

amp/ jtt/

d4l976x

Podziel się opinią

Share
d4l976x
d4l976x