Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 26 listopada, 20.00

...

26.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Będzie kolejna runda polsko-rosyjskich negocjacji dot. porozumienia w sprawie dostaw gazu do Polski - poinformowała w czwartek wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. "Mamy nadzieję dogadać się w tygodniu po 5 grudnia" - dodała.

- Firmy Energomontaż Północ Warszawa i Stocznia Nauta Gdynia wylicytowały w czwartek część majątku stoczni Gdynia o łącznej wartości około 90 mln zł - powiedział w czwartek w Gdyni zarządca kompensacji Roman Nojszewski z firmy Bud Bank Leasing.

- Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział w czwartek PAP, że aktywa stoczni Gdynia wylicytowały w czwartek spółki w części związane z branżą stoczniową. Ocenił, że każdy nowy inwestor to szansa na nowe miejsca pracy.

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała od ministra finansów akredytację, czyli zgodę na realizację wypłat środków unijnych na cztery ostatnie działania finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 - poinformował w czwartek Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

- Zmiany przepisów, dotyczących badań klinicznych i refundacji leków przewidują założenia projektów ustaw, przedstawione w czwartek przez minister zdrowia Ewę Kopacz i wiceministra Marka Twardowskiego. Założenia trafią do konsultacji społecznych.

- Zakończyły się uciążliwe dla kierowców remonty na płatnym odcinku autostrady A4 Katowice-Kraków. Prace, z różnym natężeniem, trwały od sześciu lat - podała w czwartek zarządzająca tą drogą spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM).

- Prezydent Lech Kaczyński nie zdecydował jeszcze czy podpisze nowelizację ustawy o PIT i CIT, przesuwającą wejście w życie zmian dotyczących wpłacania zaliczek podatkowych przez firmy - powiedział w czwartek PAP minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda.

- Minister w kancelarii prezydenta Andrzej Duda poinformował PAP, że Lech Kaczyński nie zdecydował czy podpisze ustawę o SKOK-ach. Duda zaznaczył, że podejmując decyzję w tej sprawie prezydent weźmie pod uwagę zarówno zgłaszane pod adresem ustawy zastrzeżenia, jak i korzyści mogące płynąć ze zmian.

- Dzieci do 10. roku życia będą mogły być kierowane tylko do rodzin zastępczych, a w domach dziecka będzie mogło przebywać tylko 14 dzieci.

- Do końca tygodnia prezydent Lech Kaczyński podejmie decyzję w sprawie ustawy o grach hazardowych - powiedział w czwartek dziennikarzom szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak. Dodał, że prezydent skłania się ku podpisaniu tej ustawy, a następnie skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

- Jacek Sasin - dotychczasowy doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego - został w czwartek powołany na stanowisko sekretarza stanu i wiceszefa prezydenckiej kancelarii.

- Były szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki usłyszał w czwartek w prokuraturze zarzut ujawnienia mediom poufnego raportu ABW o incydencie na gruzińskiej granicy, gdy w obecności odwiedzającego Gruzję Lecha Kaczyńskiego padły strzały. Kownacki nie przyznał się i powiedział, że sprawę uważa za polityczną prowokację.

- Działalność rządu źle ocenia 65 proc. respondentów, dobrze - 28 proc. - wynika z listopadowego sondażu TNS OBOP. Premierowi Donaldowi Tuskowi negatywną ocenę wystawia 51 proc. badanych, pozytywną - 40 proc. Zdaniem 68 proc. ankietowanych, Lech Kaczyński źle wypełnia obowiązki prezydenta, natomiast w ocenie 24 proc. - robi to dobrze. Z sondażu wynika, że w porównaniu z badaniem z poprzedniego miesiąca oceny rządu w zasadzie się nie zmieniły, również opinie o prezydencie nie różnią się znacząco od październikowych. Pogorszyły się natomiast oceny wystawiane premierowi.

- Zdecydowana większość Polaków uważa, że ludzie starsi są potrzebni społeczeństwu: opiekują się wnukami i działają społecznie; niespełna co dziesiąty ankietowany uważa starszych za obciążenie - wynika z badania CBOS. Zdaniem 87 proc. respondentów osoby starsze - które ukończyły 60 lat lub są na emeryturze - są potrzebni społeczeństwu. 9 proc. jest zdania, że są one raczej dla społeczeństwa obciążeniem.

- Posłanka PO Lidia Staroń poinformowała w czwartek, że grupa posłów Platformy złożyła w Sejmie projekt zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Odrębny projekt w tej sprawie przygotował rząd. Wiceszef klubu PO, odpowiadający za legislację Waldy Dzikowski powiedział, że kwestią "kolejnego złamania zasad gry zespołowej" przez posłankę Staroń zajmą się w poniedziałek władze klubu.

- Płacenie bez podstawy prawnej za wykonane ponad limit zabiegi i badania oraz preferowanie przy podziale pieniędzy dużych i bogatych ośrodków - to główne zastrzeżenia, jakie ma Najwyższa Izba Kontroli do NFZ po przeprowadzonej w 2008 r. kontroli. Mimo to inspektorzy pozytywnie oceniają wykonanie planu finansowego przez NFZ w ubiegłym roku.

- W kopalni "Wujek-Śląsk", gdzie we wrześniu zapłon i wybuch metanu zabiły 20 górników, złamano procedury dotyczące przebywania ludzi w strefach szczególnego zagrożenia. 12 ofiar tragedii było w miejscach, gdzie w ogóle nie powinno ich być - ustaliła komisja Wyższego Urzędu Górniczego (WUG).

- Ok 4 mln wigilijnych świec rozprowadzi w tym roku Caritas Polska podczas akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie zastępca dyrektora Caritas ks. Marcin Brzeziński.

- Polska jest obecnie liderem pod wzlędem wykorzystania środków z UE na kulturę - powiedział w czwartek dziennikarzom w Białymstoku minister kultury Bogdan Zdrojewski. Minister wizytował budowę gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki.

- Wypłata dywidendy dla akcjonariuszy PZU formalnie kończy ponad 8-letni spór pomiędzy Eureko i Skarbem Państwa - poinformowało w czwartek ministerstwo skarbu. Rzecznik PZU Michał Witkowski powiedział PAP, że spółka wypłaciła 12,75 mld zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2009 rok. (PAP)

amp/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)