Trwa ładowanie...
d1duxwc

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 30 grudnia, 20.00

...
Share
d1duxwc

30.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Z 7,3-proc. składki trafiającej do Otwartych Funduszy Emerytalnych 2,3 proc. zostanie w OFE, a 5 proc. będzie na indywidualnych kontach osobistych - poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Rząd chce, by zmiany w systemie emerytalnym obowiązywały od 1 kwietnia 2011 roku.

- Walne Zgromadzenie PKP S.A. odwołało w czwartek ze stanowiska prezesa spółki Andrzeja Wacha. Pracami zarządu będzie kierować Maria Wasiak - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

d1duxwc

- Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że można się spodziewać kolejnych zmian personalnych na kolei. Dodał, że decyzje te będą podejmować nowy wiceminister infrastruktury Andrzej Massel i nowy szef polskich kolei.

- Ponad 40 nowych leków, m.in. stosowane w chorobie afektywnej dwubiegunowej, znalazły się na liście leków refundowanych, która w czwartek weszła w życie. Opublikowano ją za późno - uważa Naczelna Rada Aptekarska i kieruje w tej sprawie list do minister zdrowia. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwa Zdrowia na liście, nie znalazły się długo działające analogi insulinowe.

- Zdecydowana większość szpitali podpisała już kontrakty z NFZ na świadczenia zdrowotne w 2011 r. Negocjacje nadal trwają m.in. w woj. kujawsko-pomorskim. Porozumienia z Funduszem nie osiągnął jeszcze największy szpital na Pomorzu. Lecznicy w Rabce-Zdroju grozi likwidacja.

- Na dwa lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Krakowie Szweda Matsa Andersa Hoegstroema, oskarżonego o podżeganie do kradzieży napisu "Arbeit macht frei". Wyroki usłyszeli także dwaj pozostali oskarżeni: Marcin A. - 2 lata i 6 miesięcy za podżeganie, oraz Andrzej S. - 2 lata i 4 miesiące za współudział w kradzieży. Wszyscy oskarżeni ukarani także zostali nawiązkami w wysokości po 10 tys. zł.

d1duxwc

- Akt oskarżenia wieńczący śledztwo, w którym zarzut usłyszał m.in. Ryszard Krauze, sformułowała Prokuratura Apelacyjna w Katowicach. Biznesmen jest podejrzany o działanie na szkodę swojej spółki Prokom Investments. Jak poinformowała PAP w czwartek szefowa katowickiej prokuratury prok. Iwona Palka, akt oskarżenia został tego dnia wysłany do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście.

- Czerwone i żółte kartki przyznał SLD rządowi Donalda Tuska za tegoroczne dokonania. Sojusz skrytykował rząd. m.in. za podwyżkę podatku VAT, "fałszywą" polityke prorodzinną, komercjalizację szpitali kosztem bezpieczeństwa pacjentów i przewlekłość postępowań sądowych.

- IPN chce uznania przez sąd, że ks. Piotr Gaś - proboszcz ewangelickiej parafii św. Trójcy w Warszawie - nie współpracował z tajnymi służbami PRL. To pierwszy duchowny ewangelicki, który zwrócił się do sądu o lustrację. Proces rozpoczął się w czwartek. Wyrok - prawdopodobnie w lutym 2011 r.

- 2010 był dla Polski rokiem próby, z której nasz kraj wyszedł zwycięsko - ocenił w czwartek premier Donald Tusk. Doświadczyliśmy nadzwyczajnych zdarzeń i dramatów - podkreślił.

d1duxwc

- Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek pomoc rządu dla bliskich ofiar wstrząsu w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach (Dolnośląskie). Szef rządu przekazał też wyrazy współczucia rodzinom.

- Nie żyje trzeci górnik z Zakładów Górniczych Rudna w Polkowicach (Dolnośląskie); to 20-letni ślusarz, mieszkaniec Głogowa. W czwartek w kopalni doszło do silnego wstrząsu. O zakończeniu akcji i odnalezieniu ciała trzeciego górnika poinformowała PAP Sylwia Rozkosz z biura prasowego KGHM Polska Miedź.

- Przez opieszałość urzędników i cięcia budżetowe opóźnia się realizacja kluczowych inwestycji przeciwpowodziowych w Polsce - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. W planowanym terminie nie powstanie m.in. zbiornik Świnna Poręba na rzece Skawie (Małopolska).

- Generał Wojciech Jaruzelski opuścił w czwartek olsztyński szpital MSWiA, gdzie od pięciu dni był hospitalizowany z powodu zapalenia płuc i zaostrzenia niewydolności serca. Lekarze uznali, że stan pacjenta pozwala na rehabilitację w warunkach domowych.

- 28 kandydatów zakwalifikowało się do III etapu konkursu na członków rad nadzorczych regionalnych rozgłośni publicznego radia w Poznaniu, Łodzi oraz Kielcach - poinformowała w czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. (PAP)

amp/ jtt/

d1duxwc

Podziel się opinią

Share
d1duxwc
d1duxwc