Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 4 marca, 20.00

...

04.03.2010 | aktual.: 04.03.2010 20:23

04.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Zarząd krajowy PO, na wniosek Radosława Sikorskiego i Bronisława Komorowskiego, postanowił nie karać Janusza Palikota - poinformował dziennikarzy po czwartkowym posiedzeniu zarządu poseł PO Sławomir Nowak.

- Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak nie wykluczył w czwartek po południu, że prezydent jeszcze tego dnia podejmie decyzję o wyborze Prokuratora Generalnego. W środę Lech Kaczyński powiedział PAP, że decyzję w tej sprawie ogłosi właśnie w czwartek.

- Zakaz bicia dzieci, skuteczna separacja sprawców przemocy od ofiar, wzmożone działania profilaktyczne - to główne założenia rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, nad którym w czwartek debatują posłowie.

- Po burzliwej, trwającej ponad cztery godziny debacie, projekt ustawy o zapobieganiu przemocy w rodzinie został w czwartek ponownie skierowany do prac w komisji. Prawie wszystkie kluby zgłosiły do niego poprawki.

- Nie przekroczymy granicy wtrącania się w sprawy normalnych rodzin, będziemy starać się dobrać najlepsze metody interwencji tam, gdzie jest rzeczywiste zagrożenie - zapewniła podczas debaty o projekcie ustawy dot. przemocy w rodzinie minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

- 24 proc Polaków aprobuje karanie dziecka biciem, a 22 proc. uważa, że kłótnie i rękoczyny zdarzają się w każdym domu - wynika ze sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2008 r., z którym w czwartek zapoznali się posłowie.

- Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik spotkał się w czwartek w resorcie z przedstawicielami związków zawodowych działającymi w grupie PZU. "Ustaliliśmy zgodnie ze związkami, że PZU wymaga restrukturyzacji" - powiedział PAP wiceminister skarbu.

- Sejmowa komisja skończyła prace nad projektem zmian w IPN autorstwa PO. Zmieniają one zasady wyboru władz IPN i poszerzają dostęp do akt Instytutu. Sejm ma się zająć projektem na następnym posiedzeniu.

- Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz zeznał w czwartek przed hazardową komisją śledczą, że otrzymał od szefa gabinetu politycznego ministra sportu Marcina Rosoła CV Magdaleny Sobiesiak z rekomendacją. Jak zaznaczył, było to działanie niestandardowe.

- Klub Lewicy zaapelował w czwartek do PO o odrzucenie projektu zakazującego palenia w wielu miejscach publicznych. Lewica namawia też do napisania nowego projektu. Głosowanie - w czwartek wieczorem.

- Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest gotowy; jeszcze w czwartek będzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów - poinformowała w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

- Przewidywane są zmiany ustawowe, które umożliwią żołnierzom korzystanie z urlopów ojcowskich; obecnie przysługuje im urlop z okazji urodzenia dziecka - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister obrony narodowej Czesław Piątas.

- Premier Donald Tusk będzie w Katyniu 7 kwietnia na zaproszenie szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina - poinformował w czwartek dziennikarzy szef kancelarii premiera Tomasz Arabski. Prezydent Lech Kaczyński będzie w Katyniu 10 kwietnia.

- Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak powiedział w czwartek PAP, że Lech Kaczyński udaje się na uroczystości katyńskie 10 kwietnia samolotem rządowym. Jak dodał, w Katyniu planowane jest przemówienie prezydenta.

- Prezydent Lech Kaczyński w dniach 29 kwietnia -1 maja bedzie przebywał w Stanach Zjednoczonych - poinformował PAP w czwartek minister Mariusz Handzlik. Prezydent został zaproszony do Chicago przez Polonię na obchody Dnia Polonii, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dnia Flagi. Zaproszenie wystosowały Związek Klubów Polskich i Kongres Polonii Amerykańskiej.

- Policjanci będą mogli nosić przy sobie broń służbową w czasie urlopu i zwolnienia lekarskiego - takie zmiany w wewnętrznych przepisach wprowadził komendant główny policji Andrzej Matejuk.

- Szef MSZ Radosław Sikorski odwiedzi w najbliższych dniach Wrocław, Katowice i Kraków - powiedział w czwartek PAP rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Minister rywalizuje z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim w prawyborach prezydenckich w PO. W sobotę będą razem w Katowicach.

- Nasila się problem z niewypłacaniem pracownikom wynagrodzeń - stwierdza Państwowa Inspekcja Pracy, która w ubiegłym roku odnotowała wzrost takich przypadków o dwie trzecie. Najczęstszym powodem są kłopoty finansowe przedsiębiorstw.

- Ludwik Dorn zaprzeczył przed komisją śledczą ds. nacisków, że przed finałem akcji CBA ws. afery gruntowej zaplanował - na okres po jej realizacji - dodatkowy dzień obrad Sejmu, aby można było uchylić immunitet ówczesnemu ministrowi rolnictwa Andrzejowi Laepperowi. Dorn (Polska Plus), który za rządów PiS był m.in. marszałkiem Sejmu, wygłosił w czwartek przed komisją śledczą ds. nacisków oświadczenie w tej sprawie.

- Hazardowa komisja śledcza rozpoczęła w czwartek rano posiedzenie, w czasie którego posłowie przesłuchają wiceministrów skarbu państwa w okresie rządu kolacji PO-PSL: Adama Leszkiewicza, Michała Chyczewskiego oraz Krzysztofa Huberta Łaszkiewicza.

- O godz. 17.15 w czwartek w kancelarii premiera zbierze się zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej - dowiedziała się PAP w klubie PO. Władze Platformy zbierają się, by zająć się sprawą posła Janusza Palikota.

- Krakowska prokuratura skierowała w czwartek do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem z pięciu aresztowanych Polaków, którzy uczestniczyli w kradzieży napisu z muzeum Auschwitz - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

- MSWiA zgadza się na konfrontację pomiędzy Danutą Olewnik i policjantami, którzy obserwowali przekazanie okupu porywaczom jej brata.

- Na wniosek Ryszarda Boguckiego, oskarżonego o współudział w zabójstwie gen. Marka Papały, sąd zgodził się na zmianę jego obrońców z urzędu. Zaplanowane na czwartek przesłuchanie wdowy po generale - Małgorzaty Papały odbędzie się w innym terminie.

- Odszkodowania za internowanie w stanie wojennym nie może dostać osoba, w stosunku do której wyłącznym powodem takiej izolacji była przeszłość kryminalna, bo nie można tego uznać za działalność na rzecz niepodległości - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy.

- Ratownicy medyczni z Radomska i Zduńskiej Woli pikietowali w czwartek przed budynkiem łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, protestując przeciwko przejęciu usług ratowniczych w tych miastach przez jedną z prywatnych firm.

- Ponad 52 mln zł otrzymają w tym roku szpitale podległe samorządowi województwa łódzkiego na modernizację i zakup aparatury medycznej. W sumie - wraz ze środkami unijnymi - na regionalną służbę zdrowia zostanie przeznaczonych ok. 80 mln zł.

- Rzecznik Praw Obywatelskich przyznał honorową odznakę "Za zasługi dla ochrony praw człowieka" Federacji Rodzin Katyńskich oraz Stowarzyszeniu Memoriał. Odznaki otrzymają także badacze sprawy Katynia: Aleksander Gurjanow i Oleg Zakirow oraz Stowarzyszenie Rodzina Katyńska z Izraela.

- Na górnych odcinkach Wisły i Odry woda stopniowo opada, a w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły poziom wody wzrasta. Na Odrze i Warcie nie ma lodu, dolna Wisła też jest drożna - takie wyniki monitoringu sytuacji na rzekach przedstawiło w czwartek MSWiA.

- Trudna sytuacja panuje na Wiśle w Kępie Polskiej, powyżej Płocka. Na odcinku kilkunastu kilometrów zalega tam lód, grożący zatorem, a w konsekwencji powodzią. Rozważano wysadzenie lodu przez saperów, ale zrezygnowano z takiej możliwości.(PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)