Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 9 lutego, 17.00
...
09.02.2012 | aktual.: 09.02.2012 17:23
09.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Uwzględniając wniosek całej Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, minister transportu Sławomir Nowak odwołał Edmunda Klicha z szefostwa i członkostwa w tej komisji. Nie oceniam jego działań, podstawą był tylko wniosek komisji - zapewnił w czwartek Nowak.
- Wiceszef BOR gen. Paweł Bielawny, który w czwartek usłyszał dwa zarzuty w śledztwie dotyczącym działań BOR w trakcie wizyt premiera i prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu został zdymisjonowany przez ministra SW Jacka Cichockiego.
- Polska Grupa Energetyczna SA nie włączy leżącej w powiecie sławieńskim miejscowości Kopań (Zachodniopomorskie) do krótkiej listy potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej - poinformował w czwartek PAP burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz.
- Ponad 50 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy emerytalnej zebrali w ciągu kilku dni politycy SLD - poinformował w czwartek w Łodzi rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. Akcję zbierania podpisów Sojusz rozpoczął we wtorek w Warszawie. Chce ją prowadzić w całej Polsce do końca marca i zebrać w sumie 500 tys. podpisów.
- Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wystąpił do premiera z wnioskiem od odwołanie wiceministra zdrowia Andrzeja Włodarczyka - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka MZ Agnieszka Gołąbek. Wniosek został złożony w kancelarii premiera.
- Wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę w 2014 r.; o dwa lata przedłużony będzie okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej przez sześciolatka będą decydować rodzice - postanowił prezydent podpisując nowelizację ustawy o systemie oświaty.
- Projekt wprowadzający możliwość udostępniania on-line danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych zostanie przedstawiony 15 lutego - poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
- Politycy SP zaapelowali do premiera o jak najszybsze skierowanie do Sejmu ustawy ws. ratyfikacji umowy ACTA. Według SP, Sejm powinien opowiedzieć się przeciw tej umowie i "raz na zawsze zamknąć ten temat".
- Klub Solidarna Polska złoży wniosek o zwołanie wspólnego posiedzenia sejmowych komisji sportu oraz infrastruktury, na którym minister sportu Joanna Mucha miałaby wyjaśnić m.in. problemy z oddaniem do użytku Stadionu Narodowego.
- Minister administracji i cyfryzacji ma odpowiadać za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zdarzeniom zagrażającym bezpieczeństwu powszechnemu oraz usuwanie ich skutków - przewiduje projekt noweli ustawy o działach w administracji rządowej i niektórych innych ustaw. Dotychczas kompetencje te należały do dawnego MSWiA. Projektem jeszcze w czwartek zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów.
- 8 lat więzienia - to wyrok wobec 89-letniego b. chorążego UB Jerzego R., uznanego przez warszawski sąd za winnego zastrzelenia w 1946 r. b. żołnierza AK oraz znęcania się nad innym. R. zapowiada apelację.
- Problemy życiowe, zarzuty dot. opieszałości i bezczynności administracji - o tym głównie piszą Polacy do kancelarii premiera. W zeszłym roku do departamentu skarg i wniosków KPRM wpływało średnio 1,6 tys. spraw miesięcznie. Pism jest coraz więcej.
- Prokuratura ma już protokół z sekcji zwłok półrocznej Magdy, ale nie udziela informacji na temat jego treści. Śledczy wydali zgodę na wydanie ciała dziecka rodzinie - poinformowała w czwartek rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek.
- Prokuratura w Wodzisławiu zarzuciła 35-letniej mieszkance śląskich Gorzyc nieumyślne spowodowanie śmierci noworodka i narażenie go na niebezpieczeństwo utraty życia. Kobieta przyznała, że urodziła dziecko w domu, a gdy zmarło, spaliła ciało w piecu.
amp/ ana/