Trwa ładowanie...
d3sd52f
d3sd52f

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 12 listopada, 20.00

...
Share
d3sd52f

12.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku listopada, PO mogłaby liczyć na poparcie 40 proc. osób deklarujących pewny udział w głosowaniu. PiS uzyskałoby 19 proc. głosów, SLD - 11 proc. - wynika z sondażu CBOS przekazanego w piątek PAP.

- Całkowity zakaz palenia tytoniu będzie obowiązywał od poniedziałku m.in. w zakładach opieki zdrowotnej, szkołach, na dworcach oraz w publicznych obiektach kultury. Palić będzie można tylko w tych lokalach gastronomicznych, które posiadają dwie sale konsumpcyjne.

d3sd52f

- Sąd aresztował w piątek na 3 miesiące 31-letniego Tomasz P., który w nocy ze środy na czwartek w Warszawie zdewastował pomnik przy Muzeum Więzienia "Pawiak". Wcześniej mężczyzna usłyszał zarzut zniszczenia mienia "o szczególnym znaczeniu dla kultury polskiej".

- Minister obrony wyznaczył nowego dowódcę 56. Kujawskiego Pułku Śmigłowców Bojowych. Został nim ppłk Mirosław Franczak - poinformowało w piątek MON. Na początku listopada "Rzeczpospolita" napisała, że w pułku dochodziło do fałszowania dokumentów.

- W piątek rano wznowiony został ruch pociągów przez torowisko w miejscu poniedziałkowego wypadku dwóch pociągów towarowych w Białymstoku. Ruch w kierunku Warszawy i Ełku odbywa dzięki temu się bez komunikacji zastępczej, ale mogą być jeszcze nieduże opóźnienia.

- 20 tys. domów na Dolnym Śląsku w okolicach Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Wrocławia jest w piątek pozbawionych prądu z powodu wichur, które uszkodziły linie energetyczne.

d3sd52f

- Minister obrony Bogdan Klich powiedział w piątek w Krakowie, że nabór do Narodowych Sił Rezerwowych przebiega dobrze; jest ok. 9 tys. chętnych.

- Z apelem o skrócenie czasu otwarcia sklepów w Wigilię Bożego Narodzenia zwróciła się w piątek do pracodawców Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Występując w imieniu pracowników i ich rodzin związkowcy chcą, by sklepy w Wigilię były zamykane już o godz. 13.

- W trybie wyborczym rozpoczął się w piątek przed sądem we Wrocławiu proces komitetu wyborczego prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza przeciwko Platformie Obywatelskiej. Dutkiewicz zarzuca PO "kłamstwo wyborcze" - chodzi o reklamę, w której Platforma ostrzega, że głos na niego, będzie głosem na PiS.

- Nowa koncepcja strategiczna NATO, operacja w Afganistanie, relacje NATO - Rosja to tylko niektóre z tematów, którymi zajmie się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która rozpoczęła się w piątek w Warszawie.

d3sd52f

- Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała w piątek w Bydgoszczy, że 100 mln zł, które zostały po podziale rezerwy finansowej NFZ, trafi głównie dla ośrodków onkologicznych, które mają problem z przyjmowaniem pacjentów w ostatnich miesiącach roku.

- Polityk PiS Paweł Poncyljusz zaapelował w piątek do kierownictwa swej partii, aby "usiąść do stołu i porozmawiać". Zapewnił, że zrobi wszystko, aby wróciły do PiS dwie wykluczone ostatnio posłanki: Joanna Kluzik-Rostkowska i Elżbieta Jakubiak.

- W piątek władze PiS nie podejmą decyzji personalnych - poinformował dziennikarzy wiceprezes partii Adam Lipiński.

- Polska delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zarekomendowała Jadwigę Zakrzewską (PO) na funkcję jednego z wiceprzewodniczących zgromadzenia. W gremiach decyzyjnych nie ma kobiet; jest szansa, że to się zmieni - mówi PAP Zakrzewska, która szefuje polskiej delegacji.

d3sd52f

- Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że w piątek skieruje do Sejmu projekt zmian w konstytucji wiążący się z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Ten projekt - mówił prezydent - można określić jako "Polska w Europie".

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że najtrudniejsze dla niego w ciągu 100 pierwszych dni prezydentury było opanowanie kryzysu politycznego, w którym państwo znalazło się po katastrofie smoleńskiej. Podkreślił, że udało się opanować ten kryzys.

- Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował w piątek dziennikarzy, że Jan Ołdakowski rezygnuje z zasiadania w klubie Prawa i Sprawiedliwości.

- Maciej Zegarski, asystent szefa MSZ Radosława Sikorskiego i szef sztabu wyborczego PO w Bydgoszczy, złożył w piątek rezygnację z obu tych funkcji. To pokłosie poruszenia, jakie wywołało zdjęcie Zegarskiego z Afganistanu, na którym na hełm wojskowy naciągnął damską bieliznę.

d3sd52f

- Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że sprawa Komisji Majątkowej jest już "praktycznie zamknięta". Dodał, że zmiany prawne, które doprowadzą do likwidacji Komisji, będą gotowe w ciągu kilku tygodni.

- Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Henryk Mikołaj Górecki nie żyje. Autor słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych" zmarł w piątek po ciężkiej chorobie w szpitalu Katowicach. 6 grudnia skończyłby 77 lat. (PAP)

zdz/ jtt/

d3sd52f

Podziel się opinią

Share
d3sd52f
d3sd52f