Trwa ładowanie...
d38swyz

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 13 lipca, 20.00

...

d38swyz
d38swyz

13.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Komisja Europejska zaakceptowała w piątek polski wniosek o przydział darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla elektrowni na lata 2013-20, ale pod warunkiem metodologicznych poprawek w podziale. KE nie zaliczyła też 30 inwestycji do planu modernizacji energetyki.

- Komisja Trójstronna nie doszła w piątek do porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2013 r., w związku z tym rząd ustali wysokość najniższego wynagrodzenia w rozporządzeniu - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy resortu pracy Janusz Sejmej.

- Katowicki sąd ocenił, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Katarzyna W. dopuściła się zabójstwa swojej sześciomiesięcznej córki Magdy. Była to jedna z przesłanek podjęcia decyzji o aresztowaniu kobiety na trzy miesiące - wynika z informacji sądu. Dzień wcześniej prokuratura postawiła matce Magdy zarzut zabójstwa zamiast zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

d38swyz

- Sejm uchwalił w piątkowym głosowaniu zmiany w ustawie o działach administracji rządowej, które sankcjonują podział MSWiA na MAC i MSW. Minister administracji i cyfryzacji będzie odpowiadał m.in. za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym.

- Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o paszach. Przedłuża ona możliwość wykorzystywania pasz genetycznie modyfikowanych do żywienia zwierząt do 1 stycznia 2017 roku.

- Sejm znowelizował w piątek ustawy o ochronie przyrody i Prawo łowieckie, dostosowując je do prawa unijnego. Wcześniejsze brzmienie tych ustaw zakwestionowała Komisja Europejska oraz Trybunał Sprawiedliwości UE.

- Sejm poparł w piątek porządkujące poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Ma ona m.in. zapewnić bardziej skuteczny nadzór nad danymi osób z podejrzeniem choroby.

d38swyz

- PSL organizuje w niedzielę kolejną akcję w obronie mniejszych sądów. W 79 miastach powiatowych parlamentarzyści, samorządowcy i działacze Stronnictwa będą zbierać podpisy pod projektem ustawy blokującym zmiany, które chce wprowadzić minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

- Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opublikowało założenia nowego prawa budowlanego, które przewiduje m.in., że standardowy dom będzie można wybudować bez pozwolenia na budowę, szybciej też będzie można w nim zamieszkać.

- PiS nie rezygnuje z planów zorganizowana okrągłego stołu ws. in vitro. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak na początku przyszłego tygodnia wystosuje pismo z zaproszeniem do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina (PO) i PSL.

d38swyz

- Ujednolicenie zasad, według których sądy karne, cywilne i administracyjne decydują o zwrocie poniesionych przez świadków i biegłych kosztów udziału w procesie lub śledztwie przewiduje nowelizacja przepisów przyjęta jednogłośnie w piątek przez Sejm.

- Sejm doprecyzował w piątek nowelę Kodeksu postępowania karnego, która umożliwia przyznanie oskarżycielowi posiłkowemu zwrot kosztów za reprezentującego go pełnomocnika, gdy proces kończy się umorzeniem z powodu śmierci oskarżonego.

- Do Polski wróciło w ostatnich dniach około 4,5 tys. klientów biura podróży Sky Club - poinformował w piątek mazowiecki urząd marszałkowski. Za granicą są jeszcze 344 osoby, które mają opłacony pobyt i wrócą po zakończeniu urlopów. Powroty zakończą się do 17 lipca.

d38swyz

- Urząd Lotnictwa Cywilnego zatwierdził opłaty lotniskowe dla lotniska w podwarszawskim Modlinie. Był to ostatni etap postępowania Urzędu wobec portu. Pozwolenie na użytkowanie lotniska wydał też mazowiecki wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

- Do 20 lipca PERN "Przyjaźń" czeka na wstępne oferty budowy terminalu naftowego, który ma powstać w Gdańsku. Inwestycję zakładającą budowę zbiorników o pojemności 700 tys. m sześc., ocenianą na 750 mln zł, spółka chce sfinansować głównie z własnych środków.

- Polskie LNG, spółka zależna Gaz-Systemu ocenia, że upadłość PBG nie będzie skutkować opóźnieniem w realizacji budowy terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował w rozmowie z PAP prezes spółki, Rafał Wardziński.

d38swyz

- Stalexport Autostrada Małopolska przegrał w piątek w Sądzie Najwyższym, bo nie obniżył opłat za przejazd remontowaną w 2007 r. autostradą Kraków-Katowice. SN uznał, że to praktyka monopolistyczna, za którą grożą koncesjonariuszowi wysokie kary.

- Resort sportu omówi z ministerstwem finansów zmiany dot. gwarancji ubezpieczeniowych biur podróży tak, aby klienci po upadku biura mieli zapewniony zwrot kosztów - powiedziała PAP wiceminister sportu Katarzyna Sobierajska. Ministrowie spotkają się w poniedziałek.

- Prof. Leon Kieres został wybrany w piątek przez Sejm na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jego kandydaturę zgłosili posłowie PO, PSL oraz SLD. Za wyborem Kieresa, który był jedynym zgłoszonym kandydatem, głosowało 340 posłów, przeciw było 43, 44 osoby wstrzymały się od głosu.

d38swyz

- Sejm jednogłośnie upoważnił prezydenta do ratyfikowania zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem.

- Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w piątek za przyjęciem przez Sejm sprawozdania z wykonania budżetu za 2011 r. i udzieleniem rządowi absolutorium.

- Sejmowa Komisja do spraw Kontroli Państwowej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w piątek powołanie Iwony Hickiewicz na stanowisko Głównego Inspektora Pracy. Zastąpi ona Annę Tomczyk.

- W klubie PO powstał 6-osobowy zespół ds. opracowania jednego projektu ws. in vitro; w jego skład weszli Mirosław Pluta, Beata Małecka-Libera, Elżbieta Radziszewska, Elżbieta Achinger, Jarosław Katulski oraz Grzegorz Sztolcman - poinformowało PAP biuro prasowe PO.

- PSL zwrócił się w piątek do innych klubów parlamentarnych, a także Polskiego Związku Działkowców o zgłoszenie ekspertów do zespołu, który opracowałby zmiany w częściowo zakwestionowanej przez Trybunał Konstytucyjny ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych.

- Klub PSL wycofał w piątek wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS, zgodnie z którym inspektor pracy mógłby nakazać zmianę umowy cywilno-prawnej na umowę o pracę. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach. Projekt został skierowany do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny oraz do komisji ds. kontroli państwowej.

- Klub PiS złożył w piątek wniosek o pilne zwołanie posiedzenia połączonych sejmowych komisji finansów publicznych oraz infrastruktury. Chce m.in. wyjaśnień ws. odmowy ujawnienia szczegółowych danych dotyczących wpływów i wydatków Krajowego Funduszu Drogowego.

- PiS i SP złożyły w piątek w Sejmie projekty ustaw dotyczące płatności elektronicznych. Przewidują one obniżenie maksymalnej wysokości opłat interchange pobieranych przez wydawców kart płatniczych. Wcześniej projekt w tej sprawie przygotowało PSL.

- Minister środowiska Marcin Korolec odwołał Wojciecha Dudziuka z funkcji dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego - poinformował w piątek resort. Powodem odwołania dyrektora jest negatywna ocena zarządzania finansami i majątkiem parku narodowego.

- Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz ujawnił grupy podatników, które mogą być podejrzane o ukrywanie dochodów. Na liście znaleźli się m.in. kupujący nieruchomości i luksusowe dobra, przedsiębiorcy, inwestorzy giełdowi, ale też bezrobotni i urzędnicy.

- Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu, wygrałaby je PO z 32 proc. poparcia - podało CBOS. Na drugim miejscu byłoby PiS z 25-proc. poparciem, czyli najwyższym od czasu ostatnich wyborów. Do Sejmu weszłyby jeszcze SLD i Ruch Palikota. PSL dostałoby 4 proc.

- Od 1 lipca w kraju utonęły aż 102 osoby. To o 15 więcej, niż przez cały pierwszy wakacyjny miesiąc ubiegłego roku - alarmuje MSW. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach lub po alkoholu - powiedział PAP ratownik WOPR Mikołaj Kobos.

- 42 proc. Polaków uznaje się za ludzi młodych, 39 proc. - za osoby w średnim wieku, a 19 proc. - za osoby starsze. Z sondażu CBOS "Polacy wobec własnej starości" wynika, że tylko 6 proc. społeczeństwa nie odczuwa lęku przed schyłkowym okresem życia. CBOS podkreśla, że dla zdecydowanej większości Polaków okres starości wiąże się z różnego rodzaju obawami. Niezależnie od wieku i własnej sytuacji życiowej, respondenci najbardziej obawiają się chorób, niedołężności, utraty pamięci (po 73 proc. wskazań).

- Kraje członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jednogłośnie zgodziły się na przystąpienie Polski do agencji - poinformowała w piątek ESA. To kolejny krok przybliżający nasz kraj do członkostwa w tej organizacji.

- Środowiska polonijne skrytykowały podczas piątkowego posiedzenia sejmowej komisji tegoroczne zmiany zasad finansowania Polonii. Według nich w tym roku nie uzyskały jeszcze budżetowych środków na działanie i wydawnictwa. MSZ tłumaczy to późnym uchwaleniem budżetu.

- B. oficer Wojskowych Służb Informacyjnych płk rez. Zbigniew Sz. wygrał proces za podanie w podręczniku prawa dyplomatycznego informacji, że był skazany za szpiegostwo na rzecz USA z lat 90. - podczas gdy w 2007 r. od tego zarzutu uniewinnił go Sad Najwyższy.

- 3 tys. osób może być poszkodowanych przez poznańskie biuro turystyczne Alba Tour - poinformował w piątek na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. W piątek do Polski wrócą pierwsze osoby, które wyjechały z biurem do Egiptu.

- Na razie nie ma chętnych na akcje rynku hurtowego w Broniszach. W pierwszej turze trzeciego etapu prywatyzacji na akcje mogli zapisać się tzw. operatorzy rynku i pracownicy spółki - poinformowała PAP w piątek rzecznik Bronisz Małgorzata Skoczewska.

- Pod hasłem "Strzeż swego serca!" rozpoczął się w piątek w łódzkiej Atlas Arenie trzydniowy Kongres Świadków Jehowy. Organizatorzy szacują, że w zgromadzeniu weźmie udział 12 tys. osób, m.in. z Łodzi, Zgierza, Pabianic, Płocka, Piotrkowa Trybunalskiego, Kalisza i Konina.(PAP)

amp/ asa/ osz/

d38swyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38swyz