Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 14 maja, 20.00

...

14.05.2010 | aktual.: 14.05.2010 20:23

14.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk w czasie piątkowej rozmowy telefonicznej przekazał premierowi Rosji Władimirowi Putinowi oczekiwania strony polskiej w sprawie przekazania i upublicznienia zapisów czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu TU-154M - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu.

- Przed wyborami prezydenckim nie będzie raportu końcowego ws. katastrofy pod Smoleńskiem - powiedział w piątek szef MSWiA Jerzy Miller, stojący na czele polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy. Dodał, że niebawem spodziewa się raportu cząstkowego.

- 51 proc. osób zgłaszających zamiar głosowania i mających sprecyzowane preferencje popiera Bronisława Komorowskiego; 38 proc. - Jarosława Kaczyńskiego - wynika z przekazanego w piątek PAP sondażu TNS OBOP. Badanie przeprowadzono w dniach 7-10 maja.

- 50 proc. osób deklarujących, że na pewno wezmą udział w wyborach prezydenckich, najchętniej głosowałoby na Bronisława Komorowskiego; 27 proc. - na Jarosława Kaczyńskiego - wynika z sondażu CBOS, przekazanego w piątek PAP.

- Blisko 150 osób liczy komitet poparcia Bronisława Komorowskiego. Są w nim pisarze, kompozytorzy, aktorzy, reżyserzy, znani sportowcy. W komitecie zasiadają m.in. Wisława Szymborska, Janusz Gajos, Agnieszka Holland, Franciszek Smuda, Andrzej Mleczko, Krzysztof Penderecki i Leszek Blanik.

- Nowy prezes Narodowego Banku Polskiego powinien być wybrany po wyborach prezydenckich - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- Niezależny kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski poinformował w przesłanym PAP oświadczeniu, że przeprowadził badania lekarskie, które wykazały, że jego stan zdrowia jest dobry i pozwala mu na pełnienie urzędu prezydenta Polski.

- Aleksander Kwaśniewski włączy się w kampanię wyborczą kandydata SLD w czerwcowych wyborach prezydenckich - to efekt spotkania b. prezydenta z szefem sztabu wyborczego Grzegorza Napieralskiego, Markiem Wikińskim.

- Polaków i Amerykanów łączy umiłowanie wolności - powiedział w piątek pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który wziął udział w uroczystości z okazji 10-lecia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

- 26 maja Komisja Krajowa Solidarności ma spotkać się w Warszawie z kandydatem PiS na prezydenta Jarosławem Kaczyńskim. Związkowcy mają m.in. poznać założenia programu kandydata - zapowiedział szef Solidarności Janusz Śniadek.

- Florecistka, medalistka olimpijska Sylwia Gruchała, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski, prof. Aleksander Łuczak, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz kilkadziesiąt innych osób zasiada w komitecie honorowym kandydata na prezydenta, szefa PSL Waldemara Pawlaka.

- Platforma Obywatelska złożyła w piątek do marszałka Sejmu projekt zmian w ustawie o wyborze prezydenta, według którego obywatele głosując w pierwszej turze, otrzymywaliby zaświadczenie umożliwiające im głosowanie w drugiej turze poza miejscem zamieszkania.

- Szef Biura Ochrony Rządu gen. Marian Janicki, odnosząc się do piątkowych medialnych doniesień, zdementował informację, że funkcjonariusze BOR po katastrofie pod Smoleńskiem użyli broni. Zaprzeczył by zostali zawieszeni i zapewnił, że współpraca ze stroną rosyjską była dobra.

- Zbliżenie narodów polskiego i rosyjskiego przez działanie m.in. na rzecz zniesienia barier wizowych między Polską a Rosją to zadanie powołanej w piątek Fundacji Polsko-Rosyjskie Pojednanie.

- Według GUS, co roku ponad 20 tys. nastolatek zostaje matkami. To jeden z najwyższych wskaźników urodzeń wśród nieletnich w Europie. Nie zmieni się to bez rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach - alarmują sygnatariusze Porozumienia na rzecz Edukacji Seksualnej.

- Łatwiejsze tworzenie żłobków i klubików dziecięcych; podpisywanie przez gminy umów z opiekunami dziecięcymi oraz ulgi dla rodzin, zatrudniających nianie - przewiduje projekt ustawy o opiece nad małym dzieckiem.

- MSWiA chce, aby osoby, które mają pozwolenie na broń, mogły kupować ją przez internet - takie rozwiązanie znalazło się w projekcie nowelizacji ustaw dotyczących nabywania oraz obrotu bronią i amunicją.

- Policjanci z CBŚ zatrzymali 40 członków grupy zajmującej się produkcją i sprzedażą narkotyków na dużą skalę. Jak ocenia Komenda Główna Policji, to największa akcja tego typu. (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)