Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 14 stycznia, 17.00
...
14.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- W środę rząd przedstawi w Sejmie informację na temat raportu MAK w sprawie katastrofy smoleńskiej - poinformował w piątek dziennikarzy marszałek Grzegorz Schetyna. Informację przedstawi m.in. premier Donald Tusk i szef MSWiA Jerzy Miller.
- Polska prokuratura chce, by polscy biegli uczestniczyli w badaniach dot. katastrofy smoleńskiej, które - przy udziale swoich ekspertów - prowadzą prokuratorzy rosyjscy. Wniosek do Moskwy w tej sprawie jest właśnie przygotowywany - powiedział w piątek prokurator generalny Andrzej Seremet.
- Wypowiedzi szefowej Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) Tatiany Anodiny były kompromitujące dla MAK, były tak naprawdę polityczne - ocenił w piątek szef MON Bogdan Klich. Pytany o dymisję, zapewnił, że cały czas jest w dyspozycji premiera.
- Polscy prokuratorzy nie posiadają całości dokumentacji sądowo-medycznej dotyczącej gen. Andrzeja Błasika - poinformowała w komunikacie Naczelna Prokuratura Wojskowa. Prokurator generalny Andrzej Seremet potwierdził w piątek, że "do kompletu brakuje kilku elementów".
- Edmund Klich będzie nadal przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. O jego nominacji na kolejną kadencję poinformowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury.
- Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość w przyszłym tygodniu złoży wniosek o wotum nieufności dla Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha - poinformował w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.
- Pakiety medyczne fundowane przez firmy pracownikom nadal będą zwolnione z VAT - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.
- Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie stycznia, PO mogłaby liczyć na poparcie 39 proc. osób deklarujących pewny udział w głosowaniu. PiS uzyskałoby 20 proc. głosów, SLD - 9 proc. - wynika z sondażu CBOS przekazanego PAP w piątek.
- Po publikacji raportu MAK część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej nie wyobraża sobie wspólnych polsko-rosyjskich obchodów pierwszej rocznicy tej tragedii. Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz deklaruje, że Bronisław Komorowski jest gotowy pojechać do Smoleńska 10 kwietnia.
- Narodowy Fundusz Zdrowia nadal nie podpisał umów z lekarzami medycyny rodzinnej zrzeszonymi w Federacji Porozumienie Zielonogórskie - poinformował w piątek PAP wiceprezes PZ Krzysztof Radkiewicz.
- 48 wezwań do próby ugodowej złożył w piątek warszawskim sądzie pełnomocnik rodzin 20 ofiar katastrofy wojskowego samolotu transportowego CASA w Mirosławcu.
- Szef MON Bogdan Klich ułatwiłby wszystkim sytuację, gdyby sam honorowo złożył dymisję - uważa poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. Zaznaczył jednocześnie, że PSL najprawdopodobniej będzie bronić ministra w Sejmie, choć - jak przyznał - będzie to dla ludowców problem.
- Polska Jest Najważniejsza przedstawi w poniedziałek propozycje mające m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Kończymy prace nad programem gospodarczym, który uwolni energię Polaków - powiedział w piątek PAP rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz.
- Supermarket na Śląsku na początku stycznia br. sprzedał około 1,5 tony wieprzowiny, która mogła być skażona dioksynami - poinformował w piątek Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek.
- Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższych dwóch dni przewidywane opady deszczu i topnienie pokrywy śnieżnej spowodują dalszy wzrost stanów wody powyżej stanów alarmowych w całym dorzeczu środkowej Odry (woj. dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, lubuskie).
- Wyznaczenie beatyfikacji Jana Pawła II na niedzielę Miłosierdzia Bożego to wezwanie dla wszystkich, by być bardziej miłosiernymi wobec ludzi - uważa proboszcz parafii Ofiarowania NMP, w której Karol Wojtyła został ochrzczony, ksiądz infułat Jakub Gil.
- Jesteśmy szczęśliwi, że proces doszedł do końca, że jest dekret, że to, o co prosili ludzie: "Santo subito", spełnia się - powiedział w piątek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz po ogłoszeniu dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II.
- 94 proc. badanych uważa, że media publiczne są w Polsce potrzebne, a ufa im 42 proc. odbiorców - wynika z sondażu Instytutu Homo Homini. Największe zaufanie deklarujemy do radiowej Jedynki, spośród anten TVP największym zaufaniem cieszy się TVP Info.
- Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowcz zbada uniewinnienie przez wrocławski sąd sześciu członków Narodowego Odrodzenia Polski od zarzutu nawoływania do nienawiści na tle rasowym. Z kolei Trybunał Konstytucyjny ma orzec o konstytucyjności symboli NOP. (PAP)
ana/ asa/