Trwa ładowanie...
d396mjw
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 19 listopada, 20.00

...

Share
d396mjw

19.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- PKW przypomina, że w niedzielnych wyborach samorządowych lokale wyborcze będą otwarte w godz. 8-22. Wyborcy dostaną 4 karty do głosowania: białą z kandydatami do rad gmin; żółtą - do rad powiatów; niebieską - do sejmików wojewódzkich i różową - na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

- Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski ma wątpliwości dot. działalności popularnego portalu społecznościowego Facebook. Chodzi o m.in. brak poprawnej informacji o polityce prywatności serwisu oraz nieuznawanie polskiej jurysdykcji.

d396mjw

- W Warszawie osoby niewidzące będą mogły same oddać głos w wyborach na prezydenta miasta. Umożliwią im to nakładki na karty do głosowania, które będzie można otrzymać w lokalu wyborczym w dniu głosowania.

- 22 osoby podejrzewane o posiadanie i rozpowszechnianie materiałów z pornografią dziecięcą zatrzymali polscy policjanci podczas akcji "EG STOP", przeprowadzonej na terenie 10 województw.

- W ostatnim dniu kampanii samorządowej, w piątek rano urzędująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i popierany przez PiS Czesław Bielecki przekonywali warszawiaków do swoich kandydatur przy stacji metra Centrum.

- Do 25 listopada trwa akredytacja dziennikarzy zainteresowanych obserwowaniem rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami na członków rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zastrzega, że przesłuchań nie będzie można rejestrować.

d396mjw

- Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która ustanawia 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, dniem wolnym od pracy. Nowelizacja wejdzie w życie od 1 stycznia 2011 r.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy Prawo telekomunikacyjne. Dzięki niej umowy zawierane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej z operatorami telekomunikacyjnymi będą miały moc prawną.

- Małopolski kurator oświaty podpisał wniosek o likwidację Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze. Został on wysłany do starosty brzeskiego - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka małopolskiego kuratorium Aleksandra Nowak.

- Jestem gotów współpracować z NSZZ "Solidarność" i deklaruję swoją pomoc - powiedział Lech Wałęsa po spotkaniu w piątek w Gdańsku z nowym przewodniczącym związku Piotrem Dudą. Szef "S" podkreślił, że liczy na pomoc Wałęsy w sporach z rządem o sprawy pracownicze.

d396mjw

- Solidarność skieruje do Trybunału Konstytucyjnego podpisaną w piątek przez prezydenta ustawę, ustanawiającą 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, dniem wolnym od pracy. Wcześniej związek apelował do Bronisława Komorowskiego, aby to on skierował ustawę do Trybunału.

- Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, która ustanawia dzień wolny w Święto Trzech Króli - zapowiedzieli w piątek przedstawiciele PKPP. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

- Z okazji dnia służby zagranicznej w sobotę swoje wnętrza otwiera dla zainteresowanych MSZ. Zwiedzający będą mogli zobaczyć gabinet szefa polskiej dyplomacji, maszynę szyfrującą Enigma, czy wystawę z uzbrojeniem i wyposażeniem funkcjonariuszy BOR.

- Wojskowa Prokuratura Okręgowa oddaliła wniosek o przesłuchanie szefa MON Bogdana Klicha w śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej - ujawnił w piątek szef WPO płk Ireneusz Szeląg. O przesłuchanie Klicha wnosił pełnomocnik części rodzin ofiar.

d396mjw

- Na styczeń-luty przesunie się ukończenie raportu sejmowej komisji śledczej badającej sprawę porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Chcemy skorelować go z najnowszymi odkryciami prokuratury - powiedział w piątek PAP szef komisji Marek Biernacki (PO).

- Uszkodzenia ciał I i II pilota wskazują, że w momencie katastrofy prezydenckiego Tu-154M siedzieli oni na swych miejscach, brak jest więc podstaw do spekulacji, aby osoba trzecia zajmowała ich fotele - poinformowała w piątek prokuratura wojskowa.

- Konieczne jest kolejne przesłuchanie wszystkich osób z wieży kontrolnej w Smoleńsku, wnioskujemy o to do strony rosyjskiej - tak prok. Ireneusz Szeląg odniósł się do informacji, że Rosja chce unieważnienia pierwszych zeznań kontrolerów.

- Z oglądu materiałów na dzień dzisiejszy mamy prawo przypuszczać, że nie wszystkie ekspertyzy dotyczące przeprowadzonych sekcji zwłok lub fragmentów ciał ofiar są w posiadaniu polskiej prokuratury - poinformowała w piątek prokuratura wojskowa.

d396mjw

- Strażnicy miejscy mogą karać mandatami palaczy, palących w niedozwolonych miejscach - rozporządzenie, regulującą tę kwestię opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.

- Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała w piątek umowę na finansowanie budowy pierwszego etapu ul. Nowolazurowej, która docelowo ma połączyć trzy stołeczne dzielnice: Ursus, Włochy i Bemowo. Miasto na budowę nowej drogi otrzyma z Unii Europejskiej ponad 125 mln zł.

- Biskupi polscy od poniedziałku wezmą udział w trzydniowych rekolekcjach na Jasnej Górze. Zgodnie z tradycją takie rekolekcje odbywają się co roku przed rozpoczęciem Adwentu.

- Prokuraturze Generalnej i jednostkom prokuratury w przyszłorocznym budżecie brakuje ponad 50 mln zł, głównie na zakup siedziby i postępowania prokuratorskie - poinformował w piątek prokurator generalny Andrzej Seremet.

d396mjw

- Premier Donald Tusk zapewnił w piątek, że PO nie finansuje kampanii samorządowej ze środków innych niż przewiduje prawo. Odniósł się w ten sposób do wniosku SLD do PKW o sprawdzenie, czy komitet wyborczy PO naruszył przepisy samorządowej ordynacji wyborczej.

- Stronniczość w TVP1, niewspółmierna do wagi wydarzeń ekspozycja w TVN24 i TVP Info oraz zbyt wiele emocjonalnych audycji w TVP2, TVP Info i TVN24 - to zdaniem KRRiT największe telewizyjne błędy w relacjonowaniu wydarzeń wokół krzyża przez Pałacem Prezydenckim.

- Jarosław Wałęsa - świadek w sprawie oskarżonej o korupcję Beaty Sawickiej - potwierdził w piątek wcześniejsze zeznania, że w dniu zatrzymania przez CBA b. posłanki PO opowiadała mu ona o "rzeczach, które kojarzą się z korupcją". Syn b. prezydenta nie pamięta szczegółów tej rozmowy.

zdz/

d396mjw

Podziel się opinią

Share
d396mjw
d396mjw