Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 27 kwietnia, 20.00

...

27.04.2012 | aktual.: 27.04.2012 20:38

27.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Sejm powołał w piątek komisję nadzwyczajną, która będzie pracować nad rządowymi projektami ustawy podnoszącej wiek emerytalny do 67. roku życia oraz projektem dotyczącym emerytur mundurowych. Pierwsze posiedzenie nowej komisji zaplanowano jeszcze w piątek.

- Stadion narodowy nie jest przystosowany do meczów o podwyższonym ryzyku - przyznał w piątek minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Jego zdaniem na Euro2012 nie wystąpią jednak zagrożenia takie jak w czasie meczów ligowych.

- Po serii piątkowych wybuchów na Ukrainie, w wyniku których rannych zostało 29 osób, ABW poinformowała, że brak jest podstaw do "powiązywania tych zamachów" z aktualnym stanem zagrożenia terrorystycznego dla Polski, w szczególności w związku z Euro 2012.

- Wydarzenia na Ukrainie budzą także niepokój Polski, ze względu na zbliżające się EURO 2012 - oświadczył w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Przekazał wyrazy współczucia dla ofiar, a także dla państwa ukraińskiego.

- Do komisarza wyborczego w Elblągu trafił w piątek wniosek o przeprowadzenie referendum ws. odwołania przed upływem kadencji wójta i rady gminy Lidzbark Warmiński oraz karty z podpisami mieszkańców popierających tę inicjatywę.

- Prezydent Bronisław Komorowski pozostaje w kwietniu liderem rankingu zaufania do polityków - ufa mu 68 proc. ankietowanych przez CBOS. Drugie miejsce zajmują szef MSZ Radosław Sikorski i wicepremier prezes PSL Waldemar Pawlak - zaufaniem darzy ich po 48 proc. badanych.

- Szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Ryszard Kalisz (SLD) poinformował w piątek PAP, że za dwa tygodnie zwoła specjalne posiedzenie komisji w sprawie śledztwa dotyczącego okoliczności śmierci gen. Marka Papały

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w piątek, że w specjalnym liście będzie chciał już po raz ostatni zwrócić się do ludzi prawicy z propozycją współpracy. Przekonywał, że rozbicie obozu prawicowego będzie oznaczało gorszy wynik wyborczy.

- Przekonanie, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, wyraża 71 proc. Polaków; przeciwnego zdania jest jedna piąta ankietowanych (20 proc.) - wynika z kwietniowego sondażu TNS Polska. W kryzysie znajduje się także - zdaniem dwóch trzecich badanych - polska gospodarka.

- MEN podtrzymało propozycję zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od 1 września 2012 r. o 3,8 proc. w stosunku do stawek obowiązujących. Oznacza to, że wzrośnie ono we wrześniu tego roku, w zależności od stopnia awansu zawodowego o 83-114 zł brutto.

- Grupę 25 żołnierzy 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy, którzy wejdą w skład 26. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego sił KFOR w Kosowie, pożegnano w piątek w macierzystej jednostce.

- Catholic Voices Polska - grupa 14 świeckich katolików przygotowanych do wypowiadania się w mediach o swojej wierze - zainaugurowała w piątek działalność. Grupa podkreśla, że jest niezależna od struktur Kościoła i chce być głosem "zwykłych katolików".

- Wszyscy na świecie zabiegają o szczególne relacje gospodarcze z Chinami, a Polska jest w sytuacji szczególnie uprzywilejowanej - przekonywał w piątek premier Donald Tusk. Jak dodał, wyrazem tych szczególnych relacji jest formalnie przyjęte partnerstwo polsko-chińskie.

- SLD chce, by premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie informację nt. budowy autostrady A2, a zwłaszcza okoliczności wyboru do tego firmy DSS i roli, jaką miał odegrać w tej sprawie b. premier Kazimierz Marcinkiewicz. Klub Sojuszu ma złożyć w Sejmie wniosek w tej sprawie.

- Polskie służby specjalne są w ścisłym kontakcie ze służbami ukraińskimi - powiedział premier Donald Tusk w związku z eksplozjami w Dniepropietrowsku. Poinformował też, że jeszcze w piątek będzie rozmawiał w tej sprawie z szefem MSW Jackiem Cichockim.

- Premier Donald Tusk skrytykował w piątek małe zainteresowanie posłów, także liderów opozycji, czwartkową debatą emerytalną w Sejmie. Przyznał jednocześnie, że jest już "niestety przyzwyczajony" do obrazu niemal pustej sali obrad Sejmu.

- Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że w sprawie gen. Marka Papały woli wierzyć policji i prokuraturze niż liderom partyjnym. Odnosząc się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na ten temat ocenił, że "rozżalenie" szefa PiS nie ma uzasadnienia w faktach.

- Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że minister skarbu Mikołaj Budzanowski dostał wolną rękę, by być "apolityczną miotłą" w spółkach Skarbu Państwa. Szef rządu zaznaczył, że on sam nie ma wiedzy na temat jakości pracy zarządów niektórych spółek.

- Remigiusz Paszkiewicz jest pełniącym obowiązki prezesa spółki PKP PLK - poinformował w piątek były prezes Zbigniew Szafrański, którego kadencja upłynęła. Rok 2011 spółka zamknęła ze stratą ok. 600 mln zł.

- Do 30 czerwca ma potrwać wprowadzanie zmian do projektów przebudowy Stadionu Śląskiego, ta część zmian nie dotyczy skutków ubiegłorocznej awarii, negocjacje w tej sprawie nadal trwają - poinformował w piątek urząd marszałkowski woj. śląskiego.

- Jeśli PO będzie składała projekt dotyczący in vitro, będzie to na pewno jeden projekt klubu Platformy - oświadczył w piątek premier Donald Tusk. Jak ocenił, dzisiaj kluczową sprawą jest pytanie o finansowanie tej procedury.

- Kontrowersyjna wystawa przeciwników aborcji, zawierająca m.in. zdjęcia szczątków płodów, została w piątek ponownie ustawiona na Starym Rynku w Bydgoszczy. Wcześniej na wniosek prezydenta miasta została usunięta.

- Sobota będzie dniem pracującym w urzędach skarbowych całego kraju, a w poniedziałek urzędy będą czynne dłużej niż zwykle - informuje Ministerstwo Finansów.(PAP)

zdz/ jtt/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)