Trwa ładowanie...
d4llo7x

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 27 stycznia, 20.00

...

Share
d4llo7x

27.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Sejm uchwalił w piątek budżet na 2012 rok, zgodnie z którym 65,6 mln zł na współpracę z Polonią i Polakami za granicą zostało przeniesione z Kancelarii Senatu do MSZ. Zmianę krytykuje PiS oraz część senatorów PO, wśród nich marszałek Bogdan Borusewicz.

- Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w drugiej połowie stycznia PO uzyskałaby 37, a PiS 22 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu OBOP. Na Ruch Palikota chciało głosować 8, a na SLD - 6 proc. ankietowanych.

d4llo7x

- Sejm odrzucił w piątkowym głosowaniu wniosek posłów PiS o odwołanie ze stanowiska ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Opozycja obwinia ministra o doprowadzenie do poważnych utrudnień w dostępie do leków refundowanych.

- Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował w piątek, że poparł kandydaturę płk. Jerzego Artymiaka na szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

- Prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. wniosku prokuratora generalnego o powołanie nowego naczelnego prokuratora wojskowego na początku przyszłego tygodnia - poinformowała PAP w piątek szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

- Poprawka do projektu budżetu na 2012 r. przewidująca warunkowo, od 1 października, 300 zł podwyżki dla strażaków, pograniczników i więzienników to krok w dobrym kierunku, ale niesatysfakcjonujący - ocenia Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

d4llo7x

- Premier Donald Tusk zapowiedział, że - jeśli będzie naprawdę uzasadniona opinia, że umowa ACTA jest zagrożeniem dla wolności - to rząd nie przedłoży jej do ratyfikacji.

- Klub Ruchu Palikota poinformował w piątek, że chce powołania parlamentarnego zespołu ds. analizy skutków podpisania umowy ACTA. Partia zamierza też włączyć się w akcję zbierania podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. ratyfikacji tego porozumienia.

- Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że jeśli Stadion Narodowy nie będzie bezpieczny dla kibiców, nie zostanie dopuszczony do użytku.

- Przy Komisji Europejskiej pracuje grupa robocza, która bada wpływ na środowisko wydobycia gazu łupkowego. Choć KE wskazuje, że jest to tylko "platforma wymiany informacji" nie wyklucza, że w przyszłości mogą okazać się potrzebne nowe regulacje środowiskowe.

d4llo7x

- W trzecim dniu forum ekonomicznego w Davos szef EBC Mario Draghi mówił z optymizmem o porządkowaniu problemów strefy euro, a islamscy przywódcy arabscy zapewniali inwestorów, że polityczny islam nie jest groźny. Minister skarbu USA mówił o poprawie popytu.

- Jeszcze w piątek do komitetu noblowskiego ma trafić wniosek o rejestrację kandydatury białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do pokojowej Nagrody Nobla. W inicjatywę zaangażowały się zarówno PO, jak i PiS.

- Posłowie PiS zapowiedzieli, że w razie uchwalenia przez Sejm ustawy wprowadzającej podatek od niektórych kopalin, zaskarżą ją do Trybunału Konstytucyjnego. W ich opinii, rządowa propozycja doprowadzi do zniszczenia spółki KGHM.

- Premier Donald Tusk powtórzył w piątek, że Polska nie podpisze tzw. paktu fiskalnego, jeśli podzieli on UE na dwa kluby, z których jeden - klub państw strefy euro - będzie rozstrzygał o przyszłości całej Unii.

d4llo7x

- Premier Donald Tusk uda się w niedzielę do Brukseli, gdzie następnego dnia weźmie udział w nieformalnym szczycie UE. Spotkanie zdominuje kwestia nowego paktu fiskalnego, wzmacniającego dyscyplinę finansową.

- Mimo wyznaczenia wysokiej nagrody pieniężnej i powołania specjalnego policyjnego zespołu, nie ma przełomu w śledztwie dotyczącym zaginięcia sześciomiesięcznej Magdy z Sosnowca. W piątek postępowanie w tej sprawie przejęła policja w Katowicach.

- Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że nie przewiduje żadnych dymisji w związku z umową ACTA. Jak dodał, oczekuje natomiast szybkiej informacji dotyczącej przebiegu konsultacji nad tym porozumieniem.

- Krajowa Rada Prokuratury w przyjętej uchwale poparła wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją zapisów ustawy okołobudżetowej o wynagrodzeniach sędziów i prokuratorów. Wnioski do Trybunału Konstytucyjnego skierowali I prezes SN i prokuratorscy związkowcy.

d4llo7x

- Europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski nie musi przepraszać prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego za naruszenie dóbr osobistych - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Gdańsku.

- Rada Nadzorcza PGE Energia Odnawialna przyjęła rezygnację prezesa spółki Jacka Podlewskiego, a Rada Nadzorcza PGE Obrót odwołała prezesa Henryka Małeckiego - poinformowała PAP w piątek Grupa PGE.

- W najbliższy poniedziałek Fundacja ITAKA ma złożyć w MSW koncepcję wdrożenia w Polsce systemu Child Alert, pozwalającego na natychmiastowe rozpowszechnienie informacji o zaginionym dziecku - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak. (PAP)

zdz/ ana/ osz/

d4llo7x

Podziel się opinią

Share
d4llo7x
d4llo7x