Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 7 października, 20.10
...
07.10.2011 | aktual.: 07.10.2011 20:38
07.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Bronisław Komorowski powiedział w piątkowym orędziu, że głosy Polaków "pewnie podzielą się na różne listy, ale w poniedziałek spotkamy się w jednej, wspólnej Polsce". "Dlatego zwracam się do wszystkich. Pójdźmy na wybory! Każdy głos będzie głosem oddanym na Polskę" - powiedział prezydent.
- Partie różnią się programami i wizją przyszłości naszego kraju, więc być może od wyników niedzielnych wyborów zależeć będzie, czy Polska obroni trwający wzrost gospodarczy - powiedział w piątkowym orędziu prezydent Bronisław Komorowski.
- Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w piątek zwracając się do Polaków w telewizyjnym orędziu, że wiele udało już się zrobić, ale "wiele trudnych spraw pozostało jeszcze do rozwiązania". Zaznaczył, że pozycja Polski rośnie na arenie międzynarodowej.
- Projektem ustawy o nadzorze właścicielskim w spółkach skarbu państwa powinien zająć się nowy parlament - uważa przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki.
- Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej prowadzone przez warszawską wojskową prokuraturę okręgową zostało przedłużone o kolejne sześć miesięcy, do 10 kwietnia 2012 r. - poinformowała w piątek PAP Naczelna Prokuratura Wojskowa.
- PKW na kilka godzin przed rozpoczęciem ciszy wyborczej wyjaśnia, że dotyczy ona także kampanii wyborczej prowadzonej na pojazdach i apeluje, by z samochodów i pojazdów komunikacji miejskiej do północy usunąć materiały agitacyjne.
- PSL liczy, że po wyborach uzyska mocniejszą pozycję w parlamencie i rządzie - powiedział w piątek w Płocku szef ludowców, wicepremier Waldemar Pawlak. Zaapelował do wyborców o głosowanie na miejscowych kandydatów - tych, których znają.
- W piątek, ostatniego dnia kampanii wyborczej, Janusz Palikot wezwał wyborców innych partii o przemyślenia swojej decyzji i zagłosowanie na jego partię. Oświadczył, że jest przekonany, iż Ruch odniesie w wyborach "spektakularny" sukces.
- Nawet jeśli PJN nie dostanie się do Sejmu, partia będzie nadal istniała - zapowiedziała w piątek na konferencji prasowej w Gdańsku wiceszefowa PJN Elżbieta Jakubiak.
- Ponad 15 mln zł z Ministerstwo Skarbu Państwa otrzyma Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu, należąca do Grupy Bumar, na badania nad nowym uzbrojeniem - poinformował w piątek resort skarbu
- "Tóskobus" - inicjatywa związku stowarzyszeń kibiców skierowana przeciw rządowi Donalda Tuska - po kilkudniowym objeździe kraju wrócił w piątek do Warszawy. W ramach tej akcji kibice zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
- W wyborach 9 października o mandat poselski ubiegać się będzie łącznie 7035 kandydatów, a o miejsce w Senacie - 500 osób. Statystycznie na jeden mandat do Sejmu przypada 15 kandydatów; do Senatu 5 - poinformowała w piątek PKW.
- 83 lata ma najstarszy kandydat w wyborach do Sejmu, a 21 lat - najmłodszy. O mandat poselski ubiega się ponad 7 tys. kandydatów, o miejsce w Senacie - 500 - wynika z danych opublikowanych na stronie internetowej PKW.
- 66 proc. badanych deklaruje, że na pewno weźmie udział w wyborach, 20 proc. jeszcze nie wie, czy zagłosuje; jedynie 14 proc. zdecydowanie wyklucza, że będzie głosować - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
- Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych deklaruje większy odsetek mężczyzn niż kobiet - wynika z sondażu CBOS "Kim jest polski wyborca A.D.2011".
- Tylko 133 tys. osób zarejestrowało się do głosowania za granicą - to sporo mniej niż przed czterema laty, bo wówczas zrobiło to 190 tys. osób. Z kolei w zeszłorocznych wyborach prezydenckich poza krajem głosowało ponad 200 tys. Polaków.
- 44 proc. Polaków jest zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi premier Donald Tusk; odmiennego zdania jest 41 proc. ankietowanych. Dobrze wyniki działalności rządu ocenia 45 proc.; krytycznie dokonania rządu podsumowuje 41 proc. - wynika z sondażu CBOS przesłanego w piątek PAP.
- Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w piątek pozew w trybie wyborczym przeciwko liderowi Nowej Prawicy Januszowi Korwin-Mikkemu za jego słowa o fałszerstwach w wyborach samorządowych w 2006 i 2010 roku.
- W piąty rok wkracza śledztwo w sprawie domniemanego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przy tworzeniu raportu z weryfikacji b. Wojskowych Służb Informacyjnych. Prokuratura Generalna po raz kolejny przedłużyła to postępowanie. O przedłużeniu do kwietnia 2012 r. tego śledztwa, na wniosek prowadzących je, poinformował PAP prok. Maciej Kujawski z PG.
- Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie analizuje dwa zawiadomienia o okradzeniu z biżuterii zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformował w piątek PAP rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa. Chodzi o złotą obrączkę wiceministra kultury Tomasza Merty i sygnet Wojciecha Seweryna, autora pomnika Ofiar Katynia w Chicago.
- IPN wniósł, aby z powodu przedawnienia sąd umorzył proces b. członka Rady Państwa PRL Emila Kołodzieja, oskarżonego o przekroczenie uprawnień przez głosowanie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. za dekretami o stanie wojennym.
- Zarzuty korupcji w sporcie postawiła wrocławska prokuratura dwóm sędziom piłkarskiej ekstraklasy Włodzimierzowi B. i Radosławowi T. oraz drugoligowemu arbitrowi Mariuszowi P. Mężczyźni złożyli wyjaśnienia i zostali zwolnieni do domów.
- 20-letni mężczyzna podejrzany o wyrzucenie psa przez okno mieszkania na ósmym piętrze decyzją sądu został aresztowany na dwa miesiące. Do zdarzenia doszło na warszawskiej Ochocie; Tomaszowi S. grozi nawet rok więzienia.
- W Zakopanem w piątek spadł pierwszy tej jesieni śnieg. W mieście leży cienka warstwa białego puchu, a termometry wskazywały 2 st. C. Na Kasprowym Wierchu w Tatrach leży już kilka centymetrów białego puchu, a temperatura na szczycie wynosi -3 st. C.(PAP)
amp/ jtt/ asa/