Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 11 października, 20.00

...

11.10.2010 | aktual.: 11.10.2010 20:38

11.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Po naprawie do Warszawy wrócił Boeing, który w niedzielę z powodu awarii silnika nie wystartował z Witebska - poinformował PAP rzecznik PLL LOT Jacek Balcer. Samolotem mieli wrócić bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Szef SLD Grzegorz Napieralski uważa, że uczestnicy sobotniej konwencji krajowej partii wyrazili wobec Ryszarda Kalisza wotum nieufności, gdyż - jak mówił - nie ma on "poczucia jedności" z partią.

- Około siedem tysięcy nazwisk Polaków z Lubelszczyzny, których podczas wojny Niemcy deportowali do obozu Auschwitz, udostępniło na swojej stronie internetowej www.auschwitz.org.pl Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformował Bartosz Bartyzel z muzeum.

- Wprowadzenie urzędowych cen i marż leków finansowanych przez NFZ - to główne założenie projektu ustawy refundacyjnej, który w poniedziałek został skierowany do Rady Ministrów.

- Kazimierz Kutz zapowiedział w poniedziałek, że do końca kadencji Sejmu będzie pracował jako poseł niezależny i skoncentruje się na sprawach śląskich. Dodał, że nie zamierza startować w kolejnych wyborach parlamentarnych w 2011 roku.

- Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały spłacać ich długi - zakłada projekt ustawy o działalności leczniczej, który w poniedziałek został skierowany do Komitetu Rady Ministrów. Zdaniem opozycji ustawa "otwiera drogę do prywatyzacji" lecznic.

- Politycy PiS, związani z regionem zachodniopomorskim, zaapelowali w poniedziałek do władz samorządowych Szczecina i Świnoujścia o złożenie wniosku do niemieckiego sądu powszechnego o wstrzymanie prac związanych z położeniem Gazociągu Północnego.

- Prokuratura wnioskuje o przedawnienie procesu byłych prokuratorów wojskowych oskarżonych o tuszowanie w latach 80. śledztwa w sprawie pacyfikacji kopalni "Wujek", gdzie 16 grudnia 1981 r. ZOMO zastrzeliło 9 górników protestujących przeciw wprowadzeniu stanu wojennego.

- MEN chce zlikwidować Centralną Komisję Egzaminacyjną, a jej zadania przekazać nowej placówce - Krajowemu Ośrodkowi Egzaminów i Ewaluacji, który przejąłby także część zadań obecnych kuratoriów oświaty, m.in. nadzór pedagogiczny nad szkołami.

- W obecności rektorów wyższych uczelni, studentów, samorządowców i polityków rozpoczęła się w poniedziełek uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

- PKPP Lewiatan postuluje likwidację dofinansowania z PFRON do zatrudniania osób z lekkim stopniem niepełnosprawności oraz całkowite zrównanie chronionego i otwartego rynku pracy. Obecnie zatrudnionych jest jedynie 13,6 proc. niepełnosprawnych.

- 11 ofert wpłynęło w przetargu na budowę odcinka autostrady A1 ze Strykowa do Tuszyna - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marcin Hadaj. Podpisanie umowy planowane jest na styczeń 2011 roku.

- MEN chce, by w zespoły mogły być łączone szkoły tego samego typu, np. dwie lub trzy szkoły podstawowe, lub kilka gimnazjów; nie oznacza to jednak likwidacji mniejszych placówek i tworzenie w to miejsce dużych - wyjaśnia minister edukacji.

- Pielgrzymka do Smoleńska zintegrowała wszystkie biorące w niej udział rodziny ofiar a siłą napędową tej integracji była prezydentowa Anna Komorowska - powiedział w poniedziałek Paweł Deresz, mąż tragicznie zmarłej 10 kwietnia posłanki Jolanty Szymanek-Deresz.

- W Zachodniopomorskiem rusza program "Partnerstwo dla Transplantacji". W poniedziałek podpisano list intencyjny w tej sprawie. Celem programu jest uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów, a także zwiększenie liczby przeszczepów.

- Zarejestrowany w Sejmie jako lobbysta Tomasz Obara chciał w poniedziałek wnieść do Sejmu m.in. doniczkę z sadzonką konopi indyjskiej. Nie zgodziła się na to Straż Marszałkowska; wezwana została policja, a Obara zatrzymany i przewieziony do komisariatu.

- Czy kwiaty i słodycze można traktować jako łapówkę, jak ma zachować się urzędnik, gdy ktoś proponuje mu albo tylko sugeruje, że mógłby zapłacić za przyspieszenie załatwienia sprawy - te i inne rady CBA zamieściło w "Poradniku Antykorupcyjnym dla Urzędników".

- Prawie 15 tys. dzieci umiera codziennie z głodu i chorób będących jego wynikiem - poinformowała Polska Akcja Humanitarna. Z okazji przypadającego 16 października Światowego Dnia Walki z Głodem PAH organizuje kampanię "Świat bez głodu".

- Mandatem wysokości 1,5 tys. zł ukarała policja kierowcę z Ostródy, który nagrał i umieścił w internecie film o swoich brawurowych popisach na drodze - poinformował w poniedziałek Daniel Stefański z warmińsko-mazurskiej policji.

- Dopalacze o łącznej wartości ponad 10 tys. zł skradziono z jednego z zamkniętych sklepów w Zakopanem - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch. (PAP)

mln/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)